Tonetka: Židle, která přežívá napříč generacemi

/ Redakce Foto: Ton.cz; Profimedia; Pinterest

Známe ji snad všichni. U babiček jsme na ni možná stokrát posedávali. Říká se jí tonetka a málokdo ví, že se jedná o jeden z nejúspěšnějších kusů nábytku, jaké kdy byly vyrobeny.

Za jejím vznikem stojí Michael Thonet, truhlář německého původu, který si v roce 1819 založil výrobnu nábytku v Boppardu nad Rýnem. Ve 30. letech 19. století se tento designér začal zabývat technikou ohýbání dřeva, díky které nechal vzniknout židli s názvem Model 14. Jako první jí propadli lidé ve Vídni. Velmi oceňovali kombinaci lehkosti a designu v podobě organických křivek.

Model 14

Model 14

Celá technika spočívala v ohýbání dřeva pomocí páry. Do té doby truhláři vždy ohyby vyřezávali. Tato ohýbací metoda dovolila vytvořit zadní nohy a křivku opěradla z jediného kusu dřeva. Židle je dále tvořena dalšími třemi částmi – přední nohy, oblouk na zpevnění opěradla a kruhy sedáku. Vše designér spojil šrouby nikoli lepidlem nebo čepy, jak bylo tehdy zvykem. Geniální nápad, který nechal vzniknout elegantní, snadno smontovatelné a stabilní židli, nás fascinuje dodnes. Jen cena se razantně změnila. Její tehdejší předností byla levnost, dnes už si za tuto židli připlatíme.

1414325843883

Tonetka se v letech 1859-1930 stala doslova revolučním hitem a bylo ji vyrobeno na třicet milionů kusů. Michael Thonet a jeho firma v 50. letech 19. století získala exkluzivní desetiletou licenci na ohýbání dřeva danou technikou. Výroba se díky tomu rozšířila i do dalších továren a firma začala vyvážet nábytek do celého světa. A navzdory tomu, že licence v roce 1869 vypršela, firma pokračovala dál a etablovala se jako velmi úspěšná na trhu. Ještě předtím a to v roce 1853 předal Michael Thonet firmu svým pěti synům, kteří v roce 1859 začali tonetky, konkrétně Modle 14, vyrábět v továrně v moravských Koryčanech. A právě proto si mnoho lidí myslelo a dovolím si říci, že stále myslí, že tonetka má český původ.

Michael Thonet dodnes patří mezi designéry, kteří stále inspirují studenty, mladé i etablované designéry stejně jako úspěšné nábytkové firmy. Podstatu tonetky najdete v mnoha židlích. Proč zkrátka vymýšlet něco nového a nevsadit na genialitu prostého designu, který svou krásu ani po staletí neztrácí.

A jak umístit tonetku do vašeho domova vám možná napoví několik fotografií ze sociálních sítí. Kdo jiný, než vaši “sousedé” by vám mohli poradit. Nechte se inspirovat, vsaďte na klasiku a vraťte svému bytu či domu kouzlo starých časů.