Uspořádejte si pracovní místo a začněte si plnit sny

/ Redakce

Nikdy není pozdě začít si plnit své pracovní sny. A jak s tím začít? Jednoduše, ukliďte si stůl!

fa950dd35a036e639c5d44ff78b88225Zní to jako banální věta „Ukliďte si stůl“, ale věřte, že z psychologického hlediska to má svůj význam. Ze starého nepořádku zkrátka nový projekt nevydolujete ani kdybyste byli permoníci. Dobré pracovní místo je prostě prvním krokem k dobrým nápadům.

Uvolněte místo
Začněte tím, že ze svého pracovního koutky smetete veškerý nepořádek. Vlastně nejlepší bude, když z něj odnesete úplně všechno, očistíte si stůl a teprve nad prázdnou plochou si rozmyslíte, co všechno budete ke své práci potřebovat. Nejnutnější věci si samozřejmě nechte po ruce, co nebudete používat denně ukliďte do zásuvky, ať vám to zbytečně nezabírá místo. Volný prostor je pro utříbení myšlenek mnohem lepší, než místo plné ozdůbek a serepetiček, na něž jen padá prach. To stejné, co jste provedli s pracovním stolem, udělejte i se svým počítačem. Staré nepotřebné složky odsuňte do koše a začněte s čistým štítem-tedy plochou.

Světlo má svůj význam
Chcete-li na něčem pracovat, musíte na to vidět, to je asi logický fakt. Proto si své pracovní místo přesuňte co nejblíže oknu a ještě si pořiďte kvalitní osvětlení. Monitor počítače byste pak měli mít v úrovni očí, aby se vám na práci dobře dívalo.

Stanovte si hranice
Pracujete-li doma stanovte si přesné hranice pracovního místa a v tomto prostoru pouze pracujte. Zní to banálně, ale pokud člověk pracuje doma, svádí jej to k tomu, aby si tu vzal počítač do postele, tu jej přesunul k jídelnímu stolu a naopak na svém pracovním stole kupil účty a složenky. Bludný kruh je v takovém případě dokonale uzavřen a člověk pracuje všude a přitom nikde pořádně. Proto, pokud nemáte možnost mít svou vlastní pracovnu, určete jakési pomyslné hranice, za které se nepřenáší ani domácnost a ani zábava.

Do práce každý den
Ať už máte pracovnu v ložnici nebo jezdíte do své vlastní kanceláře, zřejmě nemáte pevně danou pracovní dobu a jedete si tak trochu podle toho, jak se vám zrovna chce. V tom je ale ta potíž. Ať se vám to líbí nebo ne, pracovní řád a harmonogram jsou důležité i pro kreativní práci. Stanovte si proto svou vlastní pracovní dobu a v tomto čase řešte jen a jen své cíle.

Zdroj foto: Archiv, Pinterest.com