Vinohradský Pavilon: Království designu

/ Redakce

Vinohradský Pavilon, dříve Vinohradská tržnice, se stal absolutní mekkou moderního designu. Tato historická budova již brzy na okamžik otevře brány i české módě.

Asi málokdo ví, že nynější budova Pavilonu byla v dávných dobách továrnou na mlýnské stroje. Tu přestavěl městský architekt Antonín Turek na moderní tržnici, která byla otevřena v roce 1903. Tržnice se prezentovala novorenesančním stylem a díky originálnímu uspořádání s vnitřní ocelovou konstrukcí nabízela dostatek prostoru pro 98 prodejních stánků. Obdivuhodnou technickou novinkou té doby byla klimatizace prostoru.

_W0B0365 1

Fasáda tržnice měla a má dodnes bohatou štukovou výzdobu pseudoklasicistního rázu. Své nejhorší období zažila tato historická budova v osmdesátých letech minulého století. Nejdříve se zde zastavil prodej a roku 1986 dokonce vypukl požár. Původně po této události měla jít budova k zemi, ale zabránil tomu Klub za starou Prahu, který docílil toho, že tržnice byla zapsána do Státního seznamu nemovitých kulturních památek.

DSC_7609

Počátkem 90. let byla zahájena rekonstrukce objektu podle projektu architektů Jana Vávry a Vladimíra Štulce, po kterých vedení převzal další architekt Milan Veselý. Po znovuotevření zde našla zázemí řada módních butiků. Tržnice stala obchodní galerií, která dostala název Pavilon. Bohužel příliš módní nadšenců sem cestu nenalezlo nebo nebylo s nabídkou spokojeno a místo zelo prázdnotou. Bohužel v dnešní době konkurovat velkým obchodním centrům s dostatkem parkovacích míst je náročné a velkou výzvou.

_W0B9440

Nastala doba inovace. Pavilon byl opět uzavřen a po náročné osmiměsíční revitalizaci znovu otevřen jako ráj designu, nábytku a umění. V přízemí památkové budovy se nachází unikátní původní strojovna. Tento prostor slouží k výstavám obrazů a prodejním prezentacím dalších uměleckých děl talentovaných autorů. Nyní můžete kromě obdivování i nakupovat. V Pavilonu najdete přední designové světové značky jako Fritz Hansen, Conde House, Lema, Magis, Montis Hay, Flou, Desalto, Zeitraum, Pol74 nebo Vitra.

_W0B0452

Příští pátek 24.4. otevře Pavilon brány české módě. Právě tento podvečer zde proběhne další ročník SFS a to ve zcela novém obsahu a pod názvem Fashion Stars Night. Více informací přineseme již brzy.

Foto: Vinohradský Pavilon