Zakladatel Stuckismu Charles Thomson v Praze osobně zahájí svou výstavu

/ Redakce

Crazy Over You in Prague – tak se bude jmenovat historicky první samostatná pražská výstava Charlese Thomsona, jednoho z otců zakladatelů současného uměleckého hnutí Stuckismu.

Ve čtvrtek 24. září navíc Thomson výstavu osobně v nové Art & Event Gallery Černá Labuť představí. Ačkoliv je Charles spoluzakladatelem Stuckismu a patří k jeho největším propagátorům, málokdy se účastní svých výstav mimo Velkou Británii. Do České republiky přijede poprvé a to, že se rozhodl svou pražskou výstavu osobně uvést, považujeme za velkou čest a věříme, že to bude jedna z výjimečných uměleckých událostí letošního roku,“ říká Ondřej Škarka, který stojí za Art & Event Gallery Černá Labuť. Pro veřejnost bude výstava přístupná od 24. září až do 15. listopadu.

Thomsonova první samostatná výstava v České republice nabídne na tři desítky malých i velkých pláten z posledních dvou let. Právě v tomto období totiž autor uskutečnil fascinující transformaci svého stylu. Prahu čeká i další významná premiéra. Charles Thomson vytvoří u příležitosti své zdejší výstavy zcela nový obraz, který jako první na světě uvidí právě návštěvníci expozice v Černé labuti.

Charles Thomson

Charles Thomson

Za projektem nové galerie v centru Prahy stojí Ondřej Škarka, mimo jiné pořadatel sochařského festivalu Sculpture Line, a Danuše Siering, majitelka domu Černá labuť. Více informací na www.cernalabut.cz.

Charles Thomson je současný britský umělec – malíř, básník, fotograf, kurátor a jeden z otců zakladatelů Stuckismu. Stuckismus se zrodil na přelomu tisíciletí v opozici vůči konceptuální tvorbě. Stuckisté tvrdí, že umění, které musí být vystaveno v galerii, aby se stalo uměním, ve výsledku uměním není. Za 16 let své existence má tento směr přívržence po celém světě a patří k nejrychleji se rozvíjejícím uměleckým hnutím současnosti. Na Stuckismu je sympatické a nedocenitelné, že vrací umělci jeho právo na svobodné hledání formy i obsahu skrze postupy, z nichž se výtvarné umění zrodilo a které už celkem dlouho svět umění vytrvale zavrhuje jako zastaralé. Proto má Stuckismus takovou mezinárodní rezonanci,“ vysvětluje kurátorka výstavy Barbora Maštrlová.

Man-Woman-Mask_small

Foto: Archiv ; www.stuckism.com