Ano, takto jednoduše lze popsat včerejší výjimečný večer, kterým vrcholil (už nyní mohu říci úspěšný) Mercedes-Benz Prague Fashion Weekend 2013. Přehlídku odstartoval moderátor Libor Bouček, který představil oba návrháře i významné hosty včetně manželky a dcery Jimmyho Choo. Poté vyšla na molo zcela zahalená osoba, s největší pravděpodobností to byla múza Jakuba Polanky Olo Křížová, která má pod taktovkou celý program MBPFW. A proto se ihned z mola odebrala zpět na “velitelský můstek”.

Následovala skutečně dlouhá škála modelů, které byly vesměs nad očekávání dokonalé. Jakub Polanka publiku představil kolekci s názvem Belleville, kterou nelze popsat jednou větou, kterou nelze zařadit do jedné kategorie, ani najít jeden společný bod. Kolekce to je natolik rozmanitá, že nemůže být člověk, který by si v ní nenašel alespoň jeden kousek, kterému by podlehl ihned na místě. Já ten svůj mám a láska to byla na první pohled.

Jakub se nechal inspirovat čtvrtí v Paříži, ve které žije. Je to čtvrť stejně rozmanitá jako jeho kolekce. Potkáte zde typické Pařížanky, muslimskou komunitu, veselé roztleskávačky i bezdomovce. To vše se prolíná kolekcí, která opět předvedla pro Jakuba tolik typickou a na první pohled rozpoznatelnou vysokou hru s látkou. Tuto hru nabouraly důležité detaily jako muslimské šátky, muslimské pantofle nebo tak trochu nezvyklé čepice s širokým kšiltem, které zdobily arabské znaky, čísla popisná nebo logo Jakuba Polanky. Barevná paleta nové řady se držela ve velmi střídmých odstínech.

Snad tomu přispěl i překvapující závěr přehlídky, kdy na molo vstoupila zcela nahá modelka oblečena jen do průsvitného závoje a rozbila tak monotónnost standardních přehlídek, ale Jakub Polanka sklidil zaslouženě obrovský potlesk.

V mezidobí, kdy se modelky převlékaly do kolekce německé návštěvy, promluvil k publiku Jimmy Choo. Svůj pobyt v Praze zhodnotil více než kladně a z jeho slov byla znát upřímná spokojenost. Představil i svoji dceru Emily, kterou pro významný večer oblékl právě Jakub Polanka.

Následovala druhá přehlídka uznávaného německého módního návrháře Michala Sontaga. Tento exkluzivní host představuje své kolekce na módních týdnech MB Fashion Berlin již od roku 2009. Svou tvorbu vnímá jako celek. Je pro něj důležité, aby na sebe navazovaly jednotlivé sezóny, a tak staví jednu na druhou. V Praze jako snad druhý předvedl kolekci na jaro/léto 2014 (další byla Zuzana Kubíčková).

Michal se nikdy neinspiruje ničím konkrétním, jelikož své modely vytváří spontánně a podle aktuální nálady. Sází na kvalitní látky a perfektní provedení. Jako Jakub Polanka vsadil na splývavé materiály a relativní jednoduchost. V barevnosti převládala černá, šedá, bílá a občas i odstíny jara jako žlutá nebo oranžová. V konečném výsledku ale kolekce nijak dramaticky nezazářila. Chyběl jí náboj a přebývaly naprosto nesmyslné barevné přehozy látek, které dle mého názoru v daném modelu postrádaly smysl a zbytečně narušovaly jednoduchý elegantní základ.

Je mi ctí, že za Iconiq.cz mohu říci, že tuto vysokou hru zcela jistě vyhrál český zástupce módní scény Jakub Polanka.

Foto: Kamila Písaříková