1. Čistíte si pleť pouze večer

Večer odlíčit, hydratovat, jít spát a ráno rovnou nalíčit? Špatně! Ani během spánku nejsme ušetřeni nečistot. Čištění pleti proto provádějte i ráno. V posledních měsících je také diskutována vhodnost použití micelární vody. Jedni ji adorují, druzí zatracují. Většina odborníků se přitom shoduje na tom, že “micelárka” v zásadě neškodí, ale doporučují po její aplikaci obličej ošetřit či umýt vlažnou vodou. Místo vzpomínaného ručníku se raději utírejte do jednorázových utěrek či kapesníků, ideální jsou ty tří a vícevrstvé.

Naše pravidelná dávka ranní očisty. Havlíkova ranní čistící maska. Foto: Havlíkova přírodní apotéka.

2. Používáte kosmetiku, která ucpává póry

V péči o pokožku se vyplatí ono ostřílené: Důvěřuj, ale prověřuj! Máte citlivou pleť se sklonem k tvorbě nečistot? Vyhledejte proto mocného spojence. Klíčová slova jsou pro vás hypoalergenní a nekomedonní. Můžete postupovat také metodou pokus omyl, ale raději vám doporučujeme pozornost těmto dvěma slovům věnovat. Vybavte se ale trpělivostí, zejména s kosmetikou, která se pyšním označením “nekomedonní”, tedy neucpávající póry, se v běžné obchodní síti příliš často nepotkáte.

Bourjois Healthy Mix Serum pleť okamžitě rozjasní a jako jeden z mála běžně dostupných make-upů je také zaručeně nekomedonní. Foto: Notino

3. Zbytečně se vysušujete

Vadí vám, že se lesknete a děláte vše pro to, abyste přestali? Možná si škodíte více, než si myslíte. Čím více pleť vysušujete, tím má větší tendenci k tvorbě mazu. Vsaďte raději na lehkou hydrataci. Výsledek se sice nedostaví ihned, ale v delším horizontu vám za průběžnou hydrataci bude pleť vděčná. “Lesklé” období můžete překonat matujícími papírky. Obdobné je to i s vlasy. Nedávno jsem byla překvapená, že navzdory tomu, že po každém plaveckém tréninku v bazénu, si vlasy umývám speciálním “čistím” šamponem, se mi ještě o to více mastí. Z omylu mě vyvedla až moje kadeřnice, která mi naopak doporučila hloubkovou hydrataci. Pod plaveckou čepici si tak nanáším olejový zábal, který po plavání smyji – a je po problému!

4. Neustále se dotýkáte obličeje

Vzpomněli jsme ručník plný mikrobů. Ten si ale přes den jen tak v klidu hoví na věšáku ve vaší koupelně. A nyní si představte, kolik nečistot se vám i přes osobní hygienu musí nashromáždit na rukou. Králem všech mikrobů je pak mobilní telefon, kterému byste měli také minimálně jednou denně dopřát očistu.

Foto: Pixabay

5. Kašlete na ochranný faktor

Kdo by se nechtěl v létě pochlubit bronzovou pokožkou? Pamatujte na to, že krém s ochranným faktorem vaše plány nezmaří. Po třicítce je navíc zvýšené riziko vzniku pigmentových skvrn, které se začínají objevovat velmi pozvolna a o to horší je jich se následně zbavit.

Milujeme ji opálenou, ale ještě více ji máme rádi zdravou! Proto tíhneme k multifunkčnímu pigmentu od MAC v bronzovém odstínu, který je ikonou této kosmetické značky. Foto: MAC Cosmetics

6. Střídáte kosmetiku jak na běžícím pásu

Neodoláte žádné kosmetické novince a chcete vše vyzkoušet? Pravděpodobně si zaděláváte na solidní dermatitidu. Jedná se o onemocnění podobné takzvané růžovce a bohužel má tendenci se vracet. Když vám určitá kosmetika vyhovuje, tak se jí pokuste zachovat věrnost, eliminuje tím riziko vzniku svědivé vyrážky.

7. Ignorujete svůj věk

Není náhodou, že výrobci u svých produktů uvádějí doporučený věk. Ke každému věku patří specifické potřeby. Zhruba v pětadvaceti byste měla začít myslet na intenzivnější hydrataci, zapomeňte ale na výživné krémy z kategorie 50plus, ty by vaši pleť zbytečně zatěžovaly.