Poprvé na sebe upozornila jasným vítězstvím v prestižní soutěži Czech and Slovak Hairdressing Awards, který pořádá letos již potřinácté Schwarzkopf Professional. Hlavní cenu Kadeřník roku vyhrála celkem třikrát a letos vstupuje do Síně Slávy.

Iconiq zajímalo, jak vidí letošní podzim, co se trendů týče, co Janu Burdovou inspiruje při tvorbě i co ji vítězství v soutěži přineslo.

Sledujete vlasové trendy světových módních akcí, inspirují vás? 

Ano, módní trendy jsou úzce propojené, setkávám se s nimi naprosto všude. Na přehlídkách módních návrhářů vznikají zajímavé vlasové práce. Čisté esence vlasových trendů pak vstřebávám na světových premiérách tvůrců prestižních značek kadeřnických akademií. Největším přehlídkovým molem vlasových trendů jsou pro mne ulice měst, kluby a pak také osobnosti s talentem k umělecké tvorbě.

Jaké jsou trendy ve střizích, barvách vlasů a stylingu pro nadcházející sezonu?

Barvy mne nadchly. Nikoliv odstíny, ale technika jejich provedení. Čistá jednoduchá barva v jasně definované sekci účesu a vedle ní druhá, doplňující zbytek střihu. Barvy jsou spíše pastelové, kontrast příjemný, o něco více než tón v tónu ale žádný extrém. Dokonale čisté provedení na krásných zdravých vlasech – polo až delších. Žádné stínování.

Pokud chceme mluvit o trendy střihu, nemůžeme si představit nic jiného, než definovaný tvar vlasů. Buď rovných, nebo vlnitých, ale zkrátka musí být vidět, co tím autor myslí. Střihy zůstávají přesné, s čitelnými tvary. Linie kontur jsou spíše měkce oblé, než zcela rovné.

Podle čeho volíte střih a barvu pro své zákaznice? Řídíte se trendy?

Čím déle pracuji s klienty, vnímám trendy jinak. Klientku trendy zajímají, chce o nich slyšet ale postupně se orientujeme více a více na ni samotnou. Na konci návrhu účesu už vnímám jen ji, harmonii její tváře, postavy, osobnosti. Výsledek mé práce je jen o ní, trendy hrají roli jen jakéhosi kontextu, v kterém se má současná tvorba pohybuje. Nejsou rozhodujícím faktorem.

Co vás inspirovalo při tvorbě nové kolekce?

V podstatě přirozený vývoj ženské energie a její promítnutí do reality. Dnes už všichni cítíme její stále větší pozitivní sílu. Vlasy jsou velkým nositelem informací a v mé kolekci je používám jako materiál k vyjádření všeho, čeho jsou schopny. V tomto případě je to právě ženská energie, vlasy tvoří jakousi auru. Abych ji nezničila, nepracovala jsem tentokrát s nůžkami.

Vyhrála jste třikrát prestižní soutěž Hairdressing Awards, co bylo tenkrát prvním impulzem k tomu, že jste se do soutěže přihlásila?

Získání prestiže pro můj salon, který v tu dobu začínal svůj život. Má ambice byla vyhrát jednu z kategorií. Že to bude tak úspěšná cesta, jsem v tu dobu ještě nevěděla.

Jak Vám vítězství v soutěži HDA pomohlo v kariéře?

Jsem na vrcholu soutěžní kariéry sedm let a za tu dobu se změnilo téměř vše. HDA poskytuje příležitost uvědomit si, že na sobě kadeřník může pracovat. A pokud se tak rozhodne, nestačí udělat dobrou kolekci a vyhrát. Je třeba na úspěchu dál stavět každodenní kvalitní prací, komunikací s médii, vzděláváním mladších a využít potenciál, který úspěch v HDA nabízí.

Co byste poradila začínajícím kadeřnickým kolegům, kteří by rádi v HDA uspěli?

Dát si dost času na přípravu. Udělat raději jednu dobrou kolekci, než tři průměrné. Spolupracovat s profesionály. Už jsem se setkala s kadeřníky, kteří bez přípravy říkali – „to dám“. Nedali. Olympiádu také nevyhrajete, pokud se ráno vzbudíte, postavíte se na start a zkusíte své štěstí. V takovém případě jen prostě spoléháte, že nebude nikdo rychlejší. To je pro úspěch málo, většinou to končí frustrací a nechutí pokračovat.

Máte nějaký cíl, kterého byste chtěla ve své profesi ještě dosáhnout?

Jsem tak v polovině své cesty a věřím, že toho mám před sebou ještě dost. Mám několik vizí, jedna se týká vzdělávání, již jsme se pustili do realizace a těším se na spolupráci.

Co je Hairdressing Awards?

Prestižní a nezávislá soutěž Hairdressing Awards vznikla ve Velké Británii v roce 1985 a v současnosti se koná v patnácti zemích světa pod záštitou Schwarzkopf Professional, divize mezinárodní společnosti Henkel. Soutěže Czech and Slovak Hairdressing Awards se může účastnit každý kadeřník z České republiky a ze Slovenska, bez ohledu na značku, se kterou pracuje. Nezávislá porota hodnotí fotografie soutěžních účesů podle anonymních kódů, což zaručuje dokonalou objektivitu.

„V loňském roce se celý galavečer Kadeřníka roku přizpůsoboval svým stylem a formátem světové premiéře vlasových trendů Essential Looks. Rádi bychom docílili slavnostního večera, který si však udrží svoji dynamiku a spád z minulých let. Věřím, že se nám tato kombinace podaří naplnit a už nyní se těším na magický třináctý galavečer“ říká Lucie Záhorcová, PPS Manažerka Schwarzkopf Professional a organizátorka soutěže. Porota zasedne v lednu 2014. Výsledky pak budou vyhlášeny na slavnostním galavečeru v Praze, který je plánován na duben 2014.

Foto: Archiv Jany Burdové