Jestli už delší dobu přemýšlíte o tom, že byste chtěli vyzkoušet život bez šamponu, pak určitě nejste sami. Tenhle přístup k péči o vlasy je totiž stále oblíbenější. Klasické šampony můžou být pro vlasy menší zlo – například sulfáty v šamponech, tedy jejich pěnivé složky, jsou prý zodpovědné za řídnutí vlasů a zhoršování jejich kvality. Chcete na to jít jinak? Máme pro vás tipy na ty nejpopulárnější způsoby mytí, jejichž výsledky jsou srovnatelné s běžnou péčí.

Tuhé šampony

Tuhé šampony koupíte ve všech bio a eko obchodech s kosmetikou, hledejte např. šampuky Lush, tuhé šampony z Havlíkovy Apotéky nebo prozkoumejte další možnosti na biooo.cz nebo na mydloteka.cz. Největší výhodou je, že nepotřebují plastové obaly, dlouho vydrží a jsou tak ideální alternativou šamponů pro všechny, kteří se snaží žít bez (nebo s co nejmenším množstvím) odpadu. Navíc opravdu krásně voní a jejich použití je super snadné.

Ocet a jedlá soda

Osvědčenou a údajně i stoprocentně funkční alternativou šamponu a kondicionéru je jedlá soda a jablečný ocet. Nejprve smíchejte jednu lžičku jedlé sody a hrnek teplé vody. Vlasy touto směsí opláchněte a hlavu masírujte stejně, jako když používáte šampon. Pak je opláchněte vodou a pokračujte s octem. Dvě lžičky octa dejte do hrnku vlažné vody a vlasy opláchněte.


Bio šampony

Další možností je používání bio přírodních šamponů bez zbytečné chemie, tedy bez sulfátů, parabenů a silikonů. Ty koupíte v obchodech s bio kosmetikou, např. v Herbivore na Náplavce, Biooo v kotvě, ale i ve všech dobrých bio obchodech. Cena je trochu vyšší než u klasických šamponů a kondicionérů, ale používáte je stejně jako klasické produkty, takže si nemusíte zvykat na nové postupy.

No Poo

Nebo-li bez šamponů. Tohle je metoda, která nevyhovuje úplně každému, kvůli vstřebávání chemických látek do pokožky ji ale vyzkoušela i Jennifer Aniston. Vzdát se šamponu úplně je docela síla, vlasy jsou prý pak ale krásné a zdravé. Podle pionýrů této metody musíte především zvládnout prvních pár týdnů bez šamponu, kdy vlasy ještě nejsou zvyklé a mastí se. Po prvním měsíci se ale prý začnou čistit samy a stačí je pak jen občas omýt vodou. Na ty, kteří si troufnou “přežít” chvíli s mastnými vlasy pak údajně čeká hříva, která bude plná života a zářit zdravím. Zda-li si na to troufnete už je ale jen na vás.

 

Foto: thevandalist.com, archiv firem, biooo.cz