Který chemickým látkám v kosmetice byste se měli vyhýbat obloukem?

/ Redakce

Kromě krásně hydratované pleti, lesklých vlasů a zpevněné pokožky nám kosmetika taky může uškodit. Jen si vzpomeňte, kolikrát jste nový krém musela vyhodit, protože vám způsobil nepěknou vyrážku, nebo vám ucpával póry. Ano, každému sice vyhovuje něco jiného, ale obecně platí, že některým látkam v kosmetice je lepší se vyhýbat.

Silikony

Najdeme je ve vlasové kosmetice, konktrétně v šamponech, kondicionérech a maskách. Silikony mají sice skvělou schopnost vlas uhladit a zacelit, ale jeho dlouhodobé užívání pak vede ke zbytečnému zatížení vlasů. Pokud se chcete vyhnout splihlým, nebo dokonce často vypadávaným vlasům, nenanášejte produkt ke kořínkům. Používejte přírodní šampony bez silikonů a parabenů. Silikony pak využívejte pouze na zacelení roztřepených konečků a na uhlazení délky a to v podobě vlasové masky.

Sulfáty

Pokud patříte mezi atopiky, nebo “pouze” trpíte suchou a citlivou pokožkou, měli byste zásadně používat kosmetiku bez sulfátů. Sulfáty se používají hlavně kvůli své pěnivosti, takže je nejčastěji najdeme ve sprchových gelech, mýdlech, nebo šamponech. Umějí sice zbavit pokožku mazu, ale za podmínek vysušené kůže. Zkuste je vysadit a uvidíte sami, že vaše pokožka bude reagovat více než pozitivně.

Hliníkové a aluminiové soli

Složky, které najdeme ve většině antiperspirantů, mají za “úkol” zablokovat a uzavřít potné žlázy. Tím ale hliník proniká do našeho těla a podle posledních výzkumů se může podílet na rakovině prsu.

Kolagen

Tahle složka vám sice dokáže vyhladit vrásky, ale kromě toho vám ucpe pleť. A jak se chová pleť, která nemůže dýchat už přeci víte.