Kurkumu většina zná z nás především jako nedílnou součást indické kuchyně. Tohle žluté koření ale dokáže mnohem více než jen dodat našemu oblíbenému kari tu správnou barvu.

Kurkuma je plná antioxidantů, používá se jako peeling pro zlepšení struktury pleti, proti akné i ekzémům, působí protizánětlivě a sjednocuje tón pleti. Nechce se nám věřit, že jsme kurkumu dosud měli jen na poličce v kuchyni.

Rozjasňující maska na obličej

Receptů na to, jak z kurkumy udělat skvělou masku na obličej, je mnoho. Začněte třeba tím nejjednodušším. Stačí smíchat tři čtvrtě lžičky kurkumy se čtyřmi lžičkami jogurtu a umíchat pastu. Masku pak nanášejte v tenké vrstvě na pleť, nechte působit dvacet minut a poté opláchněte.

Bělící prostředek na zuby

Toužíte po bělejších zubech? Zní to sice zvláštně, ale kurkuma je skvělý bělící prostředek. Jednoduše si trochu kurkumy smíchejte s kokosovým olejem a používejte směs jako zubní pastu. Okamžitý výsledek zaručen!

Latté pro zdraví

Kurkumové latté je právě teď jedním z největších trendů z oblasti super food. Není nic snadnějšího než bullet-proof coffee, zvládnete ho doma během minuty. Stačí rozmixovat půl lžičky kurkumy ve skleničce mandlového nebo kokosového mléka. Přidat můžete třeba i lžičku kokosového oleje, skořici, banán (pro oslazení, klidně ale použijte javorový sirup či med) nebo chia semínka.

Proti akné

Proti akné skvěle funguje maska z půl lžičky kurkumy, jablečného octa, medu a mléka (můžete použít i rostlinné). Obličej nejprve ošetřete pomocí vatového tampónku nebo kapesníčku namočeného do octa. Obličej jemně přetřete a nechte ocet působit. Pak smíchejte zbylé ingredience do pasty a tu aplikujte na obličej. Nechte působit 15 minut a pak dobře smyjte.

Kurkuma je, zdá se, zázračný všelék. Nic se ale nemá přehánět. Příliš vysoké dávky kurkumy můžou mít nepříjemné vedlejší účinky. Pokud ji tedy nejste zvyklí jíst, nejprve ji otestujte!