Kyselina hyaluronová, zkráceně HA, je v poslední době jednou z nejpopulárnějších složek snad veškeré kosmetiky. Najdete ji jak v krémech proti vráskám a sérech, tak rtěnkách a další dekorativní kosmetice.

O HA

Kyselina hyaluronová se přirozeně vyskytuje v našem těle. Najdeme ji například ve vlasech, očích a kloubech. Její velký podíl se nachází v kůži. Využívá se jak v oční medicíně, tak v chrurgii. Za stárnutím, povadáním pokožky a tvorbou vrásek stojí právě přirozený úbytek HA v těle. Používá se v estetické medicíně pro vyplnění pleti (vpichováním pomocí injekcí, podobně, jako botox).

Proti vráskám? 

V posledních letech si ji oblíbily především kosmetické firmy a hojně ji využívají ve svých přípravcích. O tom, zda má HA při povrchovém použití, skutečně tak pozitivní účinky proti stárnutí, se stále vedou spory, jelikož zatím neexistuje žádná přesvědčivá studie, která by něco podobného dokázala podpořit.

Někteří tvrdí, že při správné aplikaci, vklepáváním do pokožky, se dokáže HA dostat i do hloubky, a tím tvorbu vrásek zpomalit a omezit. To je ale podle odborníků nesmysl. Molekuly jsou příliš velké a do spodních vrstev epidermu se vůbec nedokáží dostat.

Hydratace? 

Ať už to je s tím mládnutím a zbavením se vrásek jakkoli, HA má prý ještě schopnost dokonale hydratovat i tu nejvysušenější pleť.

Díky schopnosti vázat vodu dokáže pleť hydratovat a zabránit jejímu vysoušení. Umí tak do pleti dostat spoustu života a “šťávy”. Na zimu ideální.

I když však vaše pleť bude vypadat hydratovaně, příliš do hloubky to však nebude a bude se jednat pouze o povrchový efekt. Pokud se navíc budete nacházet v suchém prostředí, ze kterého nebude HA moci “nasát” vodu, je možné, že si ji začne brát z vaší pleti.

Závěr?

Stejně jako většina “zázračných” pomocníků, ani kyselina hyaluronová není podle odborníků zázrakem. Pokud vám ale vyhovuje a jste s ní spokojení, není důvod přestávat. Vaší pleti neuškodí. Zázraky ale spíše nečekejte.

Pro hraje především fakt, že se jedná o zcela přírodní produkt. Pokud se tedy snažíte vyhnat chemikálie ze své koupelny, klidně ji zkuste. I dočasný efekt hydratované a krásné pleti podle nás stojí za to.

Jen nečekejte zázraky a používejte ji spolu s dalšími hydratačními přípravky, které vaši pleť vyživí opravdu do hloubky (oleje, masky či séra).