Meduňka

Meduňkový čaj je doslova zázrak. Dokáže zklidnit a spíte po něm jako miminko. Jestli se jedná o placebo efekt, nemůžeme zaručit. Na tom ale úplně nezáleží. Stačí si z pití bylinkového čaje udělat před spaním rituál. Dejte si ho ale alespoň dvě hodiny před tím, než si půjdete lehnout. Noční běhání na malou totiž dobrému spánku také moc nepomáhá. Další super čaje na spaní jsou třeba heřmánek nebo fenykl. Pozor na zelený a černý čaj. Ty obsahují kofein.

Sprej na polštář a do vzduchu

K dobrému spánku nám určitě mohou pomoci i vůně. Na spánek a zklidnění je nejlepší levandule. Pořiďte si třeba levandulovou vodu, kterou si můžete nastříkat na polštář i na pyžamo nebo přímo na kůži. Skvělé jsou také esenciální oleje. Stačí kapka na zápěstí, za ucho a na klíční kosti.

Ukliďte si  v ložnici

Nepořádek vás jen těžko nechá v klidu. Proto z pokoje odstraňte všechny rušivé elementy – hromady oblečení, staré krabice, hromadu knih, papíry na stole a kabely na zemi. Vytvořte si v místnosti, kde spíte, co největší řád a pořádek. Důležitý je také noční stolek, nenechávejte na něm příliš mnoho zbytečností.

Pyžamo a povlečení je základ

Ten pocit, když si večer leháte do čerstvě povlečené a čisté postele je prostě dokonalý. Pokud se vám tak nedaří usnout, zkuste si převléct postel, načechrat a urovnat polštáře. Vezměte si také pohodlné pyžamo, to je základ dobrého spánku. Čím volnější oblečení, tím lépe. Kůže musí v noci dýchat, takže si neberte nic, co je příliš obepnuté. Další nepříjemnost může být i třeba příliš těžká pěřina, nebo povlečení, které příliš klouže po peřině a v noci vás budí. Zaměřte se i na na první pohled nepodstatné detaily.

Postel jako vaše svatyně

Jestli se v posteli díváte na seriály, učíte se, pracujete, pak není divu, že se vám špatně spí. Postel by měla být svatyně, ve které nemá práce ani stres co dělat. Postel musí být doslova svatyně odpočinku.

Žádné obrazovky

Také už jsme si zvykli před spaním koukat na displej mobilu, počítače, nebo jiného elektronického zařízení. Modré světlo, které z displejů září, nás ale probouzí. V přírodě se na večer vyskytuje světlo červené, modré spíše dopoledne a odpoledne. Proto je pro lidské tělo dávka modrého světla před spaním doslova jako panák kofeinu. Říká se, že ideální je odložit všechny displeje alespoň dvě hodiny před spaním. Pokud to nezvládnete, zkuste alespoň jednu. Sáhněte raději po knize. Ta nás pokaždé uspí dokonale už po šesti stránkách.