Běžecké intervaly

Intervalový trénink zjednodušeně spočívá v tom, že při běhu střídáte rychlé a pomalé úseky – po sprintech následuje odpočinkový běh. Standardně se běhá v poměru 1:1, což znamená, že jednotlivé úseky jsou stejně dlouhé. Ovšem každý běžec si intervaly může upravovat dle svých potřeb.

Strečink před i po

Pokud před klasickým během nedáváte nic rozcvičce, tady ji rozhodně nezanedbávejte. Ještě než se vrhnete na intervaly, udělejte si čas na rozklusání, strečink a běžeckou abecedu. Také fáze „po“ je důležitá – vyklusání a protažení svalů. Jen tak se vyhnete zranění a zbytečné bolesti.

Rychlost nahoru, kila dolů

Benefity intervalového běhu jsou lákavé. Zapracujete na svém tempu, rychlosti i vytrvalosti, což je atraktivní zejména pro běžce – závodníky. Ovšem ani rekreační sportovci se nemusí intervalům vyhýbat. Spálíte až 3x více kalorií než vytrvalostním během, přičemž spalování probíhá ještě několik hodin po tréninku.

Hlavně žádná nuda

Intervaly jsou ideálním nástrojem, jak si zpestřit tréninky. Povedou vás k vyšším výkonům, což zase udrží vaši motivaci a soustředění. Zařazujte je však 1 až 2x týdně a vždy si mezi nimi nechte minimálně den na regeneraci. Nikdy je neabsolvujte hned dvakrát po sobě.