Zákrok týkající se očních víček začne v určitém věku uvažovat nejedna žena, která touží po výrazném omlazení i projasněném pohledu. Zákrok přináší nejen estetické změny, ale také zdravotní výhody. Víčka, která jsou ztěžklá přebytkem kůže, časem mohou způsobovat nepohodlí, oči jsou namáhány a dochází k nepříjemným jevům, jako jsou tlak, slzení nebo pálení. Potíže se nevyhýbají ani mužům, proto se i pro ně tato plastická operace stává dnes běžnou.

Operace horních víček řeší problémy povolené a ochablé kůže, která zpočátku tvoří mírný, postupně se zvětšující kožní převis, jenž tlačí na oči a způsobuje zvýšenou únavu, která může vyústit až k bolestem hlavy. Při plastice dolních víček se odstraňují tukové váčky pod očima, tzv. tukové prolapsy, kdy dochází k vyklenutí tuku pod víčka. Horní a dolní víčka se mohou operovat samostatně nebo současně.

Před samotným výkonem si operatér vždy vyměří nadbytek kůže víček, který následně odstraní. U horních víček se řez vede tak, aby výsledná jizva byla schována v okohybné rýze horního víčka. U dolních víček je řez umístěn těsně pod očními řasami. „Na rozdíl od jiných klinik ránu nelepíme, ani neobvazujeme oči. Klienti by byli dočasně oslepeni obvazem a to není příjemné a hlavně je to zbytečné. My na ránu bezprostředně po operaci nanášíme Stratamed gel – speciální silikonový gel na jizvy, který zajistí krásné zhojení a současně působí antisepticky. Na ráně vytvoří neviditelný film a víčka není třeba lepit nevzhlednými náplastmi,“ říká Andrea Šifnerová, ředitelka FORMÉ clinic, která disponuje zkušeným týmem odborníků a nadstandardní péčí v příjemném a komorním prostředí v centru Prahy.

Jednou z otázek při rozhodování se o plastice očních víček je také obava z dlouhého omezení pracovních a společenských aktivit. Tyto pochybnosti však nejsou opodstatněné. Po operaci je klient propuštěn do domácího léčení, při němž musí dodržovat nezbytné postupy a doporučení, které urychlí léčbu a minimalizují pooperační projevy, mezi něž patří modřiny a otoky, kterým se nelze vyhnout. Prvních pár dnů od zákroku musí oči odpočívat, není možné číst, sledovat televizi ani se dívat do počítače. Minimálně týden je nutné spát s podloženou hlavou a neméně důležité je i chladit rány chladícími polštářky, které svým klientům klinika estetické a plastické chirurgie FORMÉ clinic poskytuje v rámci lékového balíčku. Pro dámy platí navíc omezení, kdy 14 dnů nemohou používat líčidla, aby nedošlo k zanícení.

Pokud jste veřejně velmi činní a rádi byste operaci před okolím utajili, doporučují se dva týdny volna jako dostatek času na zhojení pooperačních stop. Ti, kteří nemusejí řešit dočasný dopad viditelných projevů operace na společenskou stránku svého života, se mohou vrátit ke svým obvyklým činnostem s výjimkou sportu přibližně za 6 až 7 dnů, tedy právě v době, kdy jim budou na klinice odstraněny stehy. Po 10 dnech začnete provádět tlakové masáže jizev.

„Efekt víček je trvalý, pokud však klient podstoupí zákrok do 50 let, dá se předpokládat, že jej podstoupí za život ještě jednou,“ vysvětluje primář MUDR. Petr Jan Vašek, který společně s MUDr. Peterem Mertanem na klinice estetické a plastické chirurgie FORMÉ clinic provádí operace očních víček nejvíce.

Operace se provádí v lokální anestezii s předchozími testy na krvácivost a srážlivost přímo ve FORMÉ clinic nebo na pojišťovnu u obvodního lékaře. Zákrok včetně následného hojení je nebolestivý, což je dobrá zpráva především pro muže, jejichž práh bolestivosti může být v některých případech nižší.

Ceny operace horních nebo spodních víček se přitom pohybují kolem 10 tis. Kč. Spodní i i horní víčka vás vyjdou zhruba na 20 tis. Kč.