Udržitelný design

Není to poprvé, kdy se Footshop spojil s českými designéry. Tentokrát představuje novou lokální spolupráci s Petrou Ptáčkovou, která je známá především svým udržitelným přístupem k módní tvorbě. Jedná se tak o unikátní zero waste kolekci, na níž můžeme být právem pyšní.

Žádný odpad

“Pracuji se zero waste střihy, které jsou časově náročnější, protože musíte všechny střihy udělat tak, aby nebyl žádný odpad. Starám se i o to, odkud materiály jsou, odkud jsou příze, zipy, knoflíky. Tento způsob tvorby nedělám, protože je to momentálně v trendu, ale kvůli tomu, že jsem zažila celý proces ve velkých fabrikách. Když člověk vidí, kolik se toho vyhazuje, a to zbytečně, protože není čas nebo peníze se tím zabývat, změní svůj pohled na svět,” popisuje proces tvorby designérka.

Sídlištní styl

„Každý kus, který vytvořím, je pečlivě změřen a propracován tak, aby nezůstávaly žádné zbytky materiálů. Každý odstřižek si najde svoje místo jako funkční, nebo okrasný prvek,” dodává. Tak tomu bylo i při tvorbě kolekce HOME, na níž Petra začala pracovat po návratu ze zahraničí domů do Prahy. Kolekce v sobě nese odkaz na sídliště a na (ne)styl, který tam lidé nosí. Grafika vychází z návrhářčiných ručních kreseb.

Praktická móda

Na potiscích se fotograficky podílel Petr Jandera. Jeden ze zajímavých kusů z capsule kolaborace, která obsahuje kabáty, bundy, trička a kalhoty, je funkční batoh, jenž se dá rozložit do bundy a naopak. A proč zrovna Footshop? “Ve Footshopu je pro nás důležité, abychom podporovali lokální módu a přibližovali našim zákazníkům také téma udržitelnosti, na které chceme dávat i v budoucnu větší důraz,“ popsal svou vizi CEO Footshopu Peter Hajduček.

Kolekce je od 15.2. dostupná v nové pražské prodejně, která sídlí ve Vnitroblocku.

Foto: Hana Knížová