„Budoucnost prevence je tu. Pro všechny.” S tímto heslem se v průběhu listopadu představil NEXTEOM na tiskové konferenci inovativní službu BloodCloud, jejímž cílem je zpřístupnit nejmodernější diagnostické metody široké veřejnosti. Na akci vystoupil uznávaný molekulární imunolog prof. RNDr. Václav Hořejší, CSc., zúčastnil se také přední český vědec v oblasti biomedicíny prof. MUDr. Pavel Martásek, DrSc..

Podstatou služby je biobanking, což znamená pravidelný odběr vzorku krve a jeho kryokonzervace v certifikovaném úložišti. Vzorky v budoucnu poslouží pro získání detailních informací o vývoji zdraví člověka, a to metodami, jejichž nástup do diagnostické praxe je otázkou času. Bezprostředně po odběru je z odebraného vzorku krve možné provést také preventivní screening, a tak už od druhého roku mohou zákazníci sledovat vývoj základních parametrů svého zdraví.

Autor fotografií: Nexteom

Autor fotografií: Nexteom

“V posledních letech se tempo poznání neustále zrychluje. Je prakticky jisté, že během doby, kdy lidé budou mít uloženy své vzorky, budou objevovány nové a nové užitečné biomarkery,” řekl k projektu molekulární imunolog profesor Václav Hořejší, který dále zmiňuje zásadní vědecký potenciál projektu. ”Kromě toho, jaký význam má BloodCloud pro jednotlivce, může mít takto rozsáhlý soubor dat nedocenitelný význam i pro důležité vědecké studie. Samozřejmě za předpokladu, že k jeho využití dají lidé, kterým vzorky patří, svůj souhlas.”

Data, která bude v budoucnosti možno získat reanalýzou uložených vzorků, jsou klíčovým zdrojem informací pro moderní metody prevence a prediktivní medicíny. “BloodCloud je možnost být účastníkem vědeckého pokroku, a to za cenu jednoho lepšího obědu měsíčně,” dodává jeden ze zakladatelů společnosti NEXTEOM, Jiří Špička,