Evo, můžeš se nám prosím v krátkosti představit?

Jmenuji se Eva, je mi 27 let a pocházím z Berouna. Před několika měsíci jsem se ale přestěhovala do Prahy, kde 4 roky pracuji v marketingu. Konkrétně dělám odborné PR a produkci, a to v oblasti zdravotnictví, farmacie a rovněž umění.

Vzpomeneš si ještě, za jakých okolností tě napadlo, založit si módní blog?

Vzpomenu si zcela přesně. Jsou to tři roky zpátky, kdy v jednom módním časopise vyšel článek o bloggerkách a já, jakožto milovník módy, jsem se až díky těmto informacím dozvěděla, že existuje něco tak skvělého, jako módní blogy. Jelikož jsem tak trochu exhibicionista a chtěla jsem se se svým stylem a pohledem na módu podělit se světem, založila jsem si vlastní stránky.

Patříš k té tzv. první generaci módních blogů u nás? Dnes je jich mnohem víc, ale kvalita pokulhává. Co si tomto myslíš a sleduješ i ostatní blogy?

Je pravda, že blogů bylo opravdu málo oproti dnešní době. Tehdy byl úspěch, když měl někdo 200 čtenářů. Nyní se blog s tolika čtenáři řadí prakticky k těm skoro neznámým. Je určitě těžší se v takovém množství konkurence prosadit. Je škoda, že o některých bloggerkách se sotva dozvíme a naopak je bizarní, že módní blogy si zakládají i lidé, kteří opravdu nemají vkus, anebo vedou stránky s nekvalitními fotkami, s texty plnými nesmyslů a neustále nutí ostatní, aby právě jejich stránky navštívili.

Já jsem v tomhle už daleko více kritická. Záleží mi nejen na stylu oblékání, na tom, jak se prezentuji vůči čtenářům, ale na celkovém vzhledu blogu, na kvalitních fotkách, na celkovém uspořádání. Lidé by měli být soudní a neočekávat, že blog z nich dělá automaticky módního guru, kterého budou všichni uctívat.  Já sama vím, že ze začátku to u mě nebyla žádná sláva, ale na svém stylu i samotném blogu neustále pracuji a cítím, že právě díky blogování jsem se posunula o velký kus dále a to i díky zpětné vazbě čtenářů, důslednosti a daleko většímu vnímání svého vkusu. Jsem za to nesmírně ráda, že vidím, jak blogování má smysl. Sleduji pravidelně několik zahraničních blogů, kde nacházím pravidelnou dávku inspirace. Mezi českými mám také pár oblíbených, jejichž příspěvky si nenechám ujít. A samozřejmě sleduji čas od času ostatní i kvůli tomu, abych byla v obraze, jak je na tom česká scéna. Dělá mi radost, že Češi se už tolik nebojí vyjít se svým stylem na trh.

Ty jsi blogování na určitou dobu dost omezila, stála za tím ztráta motivace?

Párkrát jsem měla období, kdy jsem přemýšlela, jestli toho nenechám. Bylo to z více důvodů. Patřím k těm starším bloggerkám, mám poměrně náročnou práci a volného času málo. To vše se samozřejmě projevilo na blogu. Příspěvků ubývalo a bála jsem se, že to čtenáře odradí. Blog je můj velký koníček, na kterém si dávám záležet a určitě mě občas odradily i některé urážlivé komentáře, které byly demotivující. Ale tohle všechno člověka posílí a uvědomí si více, co chce. Navíc má základna příznivců a pravidelných čtenářů je tak veliká, že jejich podpora mi vždy dodala a dodává dodnes, energii do další práce.

Jaké články nejraději píšeš a jaké mají naopak rádi čtenáři?

Já mám jednoznačně nejraději outfit posty, kdy se článek točí převážně o tom, co mám na sobě, jak jsem to zkombinovala, plus ho doplním o nějaký subjektivní názor. Také velmi ráda píši takzvané new in posty, tím dávám čtenářům tipy na nákupy. S oblibou píši o zahraničních cestách. Všechny články vždy dělám z vlastního přesvědčení, musí mě to bavit a musím tomu článku věřit, proto se třeba vyhýbám tutorialům, protože si nejsem jista, že bych je zvládla tak dobře, aby to bylo přínosné, i když zrovna o ty si čtenáři docela často píší. Moji čtenáři mi často dávají najevo, že právě outfit posty jsou jejich nejoblíbenější, nacházejí v nich inspiraci a to je i pro mě největší pocta. Čtenáři si ale žádají i informace o přípravcích na vlasy, o kosmetice, o trendech, chtějí vidět mé wishlisty. Snažím se plnit jejich přání dle možností.

Jak si vysvětluješ své poměrně časté obměňování účesu nebo barvy vlasů?

Jednoduše. Mám ráda změnu. Dříve jsem zkoušela i různé barvy, ale je fakt, že ve světlých vlasech se cítím nejlépe, takže blond u mě jednoznačně vede. A je fajn, že i u blond vlasů se dají zkoušet různé odstíny. Loni jsem si splnila svůj sen zkusit téměř bílou blond. Teď jsem se opět vrátila k přirozenějšímu odstínu, protože s tím není tolik práce a navíc vždy volím účes takový, na který mám náladu a vím, že se v něm budu cítit dobře. Třeba můj experiment se zrzavou barvou mě bavil dva měsíce a pak jsem se vrátila opět ke staré dobré blond :). Ale ještě k těm změnám. Mám ráda výrazné změny, takže zastávám názor „když už, tak už“ :), proto mi nedělá problém jít ze zrzavého mikáda na prodloužené blond vlasy, nebo z polodlouhých vlasů na krátké platinové mikádo. Já si své změny užívám vždy a užívám si i reakce okolí a v neposlední řadě čtenářů na blogu.

Sleduješ trendy, máš oblíbené české návrháře?

Trendy chtě nechtě sleduji, v módě se pohybuji denně, ať už je to brouzdáním po webech, blozích, v časopisech nebo třeba návštěvou mých oblíbených obchodů. Řekla bych, že jako módní bloggerka bych měla být v obraze, je to má milá povinnost. Ale nejsem zrovna ten tip, který by se bezhlavě řídil všemi trendy. Přijímám za své jen ty, které mě skutečně osloví. Často se děje i to, že na chuť některému trendu přijdu až tehdy, kdy pomine jeho prvotní boom. České návrháře tolik nesleduji, ale pokud bych měla říct, který z nich je můj oblíbený, tak to je rozhodně Klára Nademlýnská.

Co by s jistotou nemělo chybět v žádném jarním šatníku?

Řekla bych, že už se to tolik zásadně nemění. Já určitě budu nosit spoustu věcí z loňského roku a vím, že out nebudu. Letos se klade větší důraz na černobílé kombinace, takže v žádném šatníku by neměly chybět základní kousky jako bílá a černá trika/topy, kalhoty, sukně. Samostatná bílá a světlé barvy jsou letos také velmi v kurzu, takže takzvané monochromní outfity ve světlých odstínech budou velkým favoritem i v mém šatníku. Nikdo nepokazí nic tím, když stále bude mít v šatníku květované kousky, které k jaru patří. Květovaná halenka krásně ladí k jednoduchým džínám, nebo naopak květované kalhoty vypadají skvěle s obyčejným černým nebo bílý trikem. Věřím, že na jaře si každý najde to své. Není dobré se do ničeho nutit, člověk se musí cítit dobře, pak mu sluší téměř vše.

Je ve tvých (pracovních) plánech/snech do budoucna móda zahrnuta?

Rozhodně! Jsem velký snílek a stále mám nějaké plány, takže věřím, že jednou propojím příjemné s užitečným a módou se budu živit. Ráda bych uplatnila svojí pozici PR v módní oblasti.  A kdyby to nevyšlo, móda bude vždy můj největší koníček. Je tomu tak už od mala, řekla bych, že někdo se narodí s hudebním nadáním, někdo se sportovním, někdo celý život rybaří, sbírá mince a já budu určitě celý život módní fanatik :). Jsem jednoduše řečeno estét a mám ráda hezké věci.

Co bys v závěru našeho rozhovoru vzkázala budoucím zakladatelkám módních blogů?

Hlavně to, aby dbaly na kvalitu příspěvků a aby blogovaly s radostí. Podstata celého blogování je, že vás to musí bavit. A taky chci upozornit, že začátky jsou těžké. Dlouhou dobu trvá vytvořit si základnu čtenářů, ale jak říkám, pokud se blogger nežene jen za tím, aby měl spousty čtenářů, ale dělá to pro radost a vlastní seberealizaci, čtenáři si ho časem najdou.


Foto: Soukromý archiv