Jmenuji se Simona a bydlím v Praze, ale původem pocházím s malého města na severu Čech. Vedu módní a lifestylový blog Style Cookbook a na plný úvazek pracuji jako provozní manažerka a manažerka správy a nákupu v jedné středně velké finanční společnosti.

Vlastníte populární blog, na kterém se mimo módy věnujete také kosmetice, DIY projektům nebo cvičení. Kde se vzala myšlenka pro jeho založení?

Vždycky jsem měla ráda módu a milovala ruční práce, vyrábění různých šperků či dekoračních doplňků do bytu. Před pár lety jsem narazila na blog Love Maegan a tehdy mě napadlo, že by bylo fajn založit si podobný blog také. Líbila se mi kombinace módy, DIY projektů a decoru. Tehdy jsem ještě netušila, že nějaké české blogy vůbec existují a tak mi chvíli trvalo, než jsem se od myšlenky přesunula k realizaci. První blog byl spíš takový testovací, kde jsem zkoušela psát první články, experimentovala s designem a hledala tu nejlepší kombinaci článků tak, aby blog bavil nejen mě, ale hlavně i mé čtenáře. Vše jsem fotila na starý foťák a dle toho také příspěvky vypadaly, časem jsem si pořídila zrcadlovku, se kterou se rapidně zlepšila kvalita fotek a snad i kvalita celého blogu.

O kterém odvětví Vás baví psát nejvíce, a které je pro změnu nejvíce oblíbené u Vašich čtenářů?

Mě osobně nejvíce baví psát o DIY projektech, decoru a samozřejmě mě baví i focení outfitů. U čtenářů jsou nejoblíbenější články o zdravém životním stylu a cvičení a velký úspěch má i rubrika „Style Cookbook radí“, ve které najdete třeba návod na to, jak si efektivně uspořádat šatník nebo jak nakupovat ve slevách.

Kolik zabere blogování času, a jak jej dokážete skloubit s dalšími pracovními i osobními povinnostmi?

Blogování zabere času hodně, určitě minimálně 2 hodiny denně a někdy i více, hlavně proto, že jsou na blog navázané další aktivity, jako je správa facebookových stránek, Instagram, Pinterest. Mnoho času zabere také odpovídání na komentáře, emaily a samotné vytváření článků, úprava fotek, výroba koláží atd. Skloubit blog s prací na full time není vždy jednoduché a občas blog musí na pár dní ustoupit do pozadí. Samozřejmě bych byla ráda, kdybych se mu mohla věnovat na plný úvazek, to by byl asi splněný sen, ale zatím je to jen můj velký koníček a místo, kde se mohu vyjádřit a seberealizovat.

Jak byste charakterizovala svůj styl, a jakým vývojem během posledních několika let prošel?

Mám ráda ženskou elegantní módu. Elegantní, ale ne usedlou. Ve svém outfitu se vždy chci cítit jako žena a snažím se podtrhnout své přednosti. Můj styl se ještě pořád mění, třeba ještě před dvěma lety bych si na sebe asi nevzala „pencil skirt“ ke kolenům, a teď je to téměř má uniforma a nikdy bych neřekla, jak pozitivně na upnutou sukni ke kolenům budou reagovat muži. Za poslední roky jsem také začala preferovat kvalitu před kvantitou a každý nákup si dvakrát rozmyslím a raději si koupím jednu dražší a kvalitní věc než 10 levnějších – to je asi ten největší vývoj, jakým jsem za pár let prošla. Určitě je to také tím, že už jsem starší a vydělávám víc peněz, než když jsem se přestěhovala do Prahy a začínala pracovat.

Jaké možnosti se Vám díky blogu naskytly, kterou spolupráci považujete vůbec za tu nejlepší?

Díky blogu jsem v první řadě poznala mnoho zajímavých lidí a velká část z nich se časem stala mými přáteli. Kromě toho jsem měla také možnost se díky blogu podívat třeba na přehlídku F&F do Londýna či na představení nové kolekce kosmetiky Bobbi Brown do Paříže a na plno dalších zajímavých akcí, kam bych se bez blogu nikdy nedostala.


Nás zajímá především zákulisí přehlídky F&F podzim/zima 2013-14, na které jste se spolu s dalšími českými bloggerkami objevila.

Přehlídka F&F byla úžasný zážitek, na který budu dlouho vzpomínat. Konala se v legendárním Somerset House, který jsem do té doby znala jen ze street style fotografií a bylo úžasné se ocitnout na místě, kde se každoročně konají ty nejdůležitější módní přehlídky. F&F mělo celou akci velmi profesionálně připravenou, včetně obrandovaných double deckerů, kterými nás na přehlídku dopravili.

Kde berete inspiraci? Sledujete tvorbu českých módních návrhářů nebo dáváte přednost spíše těm zahraničním?

Inspiraci hledám hlavně na internetu. Nové kolekce návrhářů sleduji, abych věděla, co bude in, ale nejsem ten typ módního fanatika, který by hltal každou kolekci a každý editorial v časopisech. Hodně inspirace nacházím také na Pinterestu, který se stal za poslední dva roky mou velkou závislostí a samozřejmě sleduji jak české, tak zahraniční blogy. Módní časopisy téměř nečtu, vystačím si se sledováním blogů a streetstyle fotografií, které podle mě zachycují módní trendy v běžném životě mnohem lépe, než stylizované fotky v editorialech v časopisech. Z českých návrhářů obdivuji nejvíce tvorbu Kláry Nademlýnské a Ivany Mentlové.

Co si myslíte o budoucím vývoji módních blogů, kam budou/měly by směřovat?

Myslím si, že se blogy budou více a více přibližovat módním časopisům. Budou mít vyšší čtenost a budou více ovlivňovat své čtenáře, kteří se s bloggery mohou ztotožnit. Také na nich bude více reklamy a ti nejlepší se blogem možná časem začnou i živit a stane se z toho podnikání, jako každé jiné. Důležité podle mě je, aby si blogy stále zachovaly určitou nezávislost oproti klasickým časopisům a nestal se z nich jen reklamní prostor pro PR agentury a módní značky.

Co se Vám vybaví, když se řekne…

Svatba – konec srpna loni, kdy jsme si vzala toho nejlepšího muže na světě

Fotografování – vzpomínky

Cestování – Asie, exotické vůně, poznávání nových kultur, ochutnávání nových jídel

Oblíbený kousek v šatníku – kabelka Furla a šál Gucci

Ideální letní outfit – lehké šaty, páskové sandálky a slamák

Co mohou u Vás na blogu očekávat čtenáři do budoucna?

Plánuji určitě více DIY projektů, na které jsem v poslední době neměla moc času ani energie a čtenáři si žádají více článků o cvičení a zdravém životním stylu, takže jim moc ráda vyhovím:-)

Foto: Soukromý archiv Simony Švarcové