Tvůj nápad, můj zisk

Jedno ze základních pravidel v blogovém prostředí, které se bohužel velice často porušuje, je používání fotografií či celých textů bez uvedení autora či jejich vydávání za vlastní nápad. Vždy když používáte materiály z jiných webových stránek, uvádějte zdroj a nejlépe i klikatelný zpětný odkaz. Také nezapomeňte, že i parafrázování něčích myšlenek už spadá do škatulky plagiátorství, a proto o tom zavčas své čtenáře informujte, předejdete pozdějším nepříjemným vysvětlováním.

Komentuješ, komentuji

Komentáře jsou důležitou formou zpětné vazby a měly by posouvat bloggerské počínání kupředu. Místo pod článkem zde již dlouhou dobu neexistuje pouze pro vychvalování či fňukání. Vyvarujte se zpětné vazby pod anonymním zápisem, vždy uvádějte své jméno i webovou adresu. Jako blogger se snažte poznat své čtenáře, navštívit na oplátku jejich blogy, občas zanechat vzkaz a jejich čas jim pomocí své ucelené reakce vrátit zpátky.

Malé velké radosti

Zdvořilé chování by mělo být běžnou záležitostí i na sociálních sítích. Ať už se jedná o něčí sdílení vašeho odkazu, kladnou reakci na váš článek/nápad nebo obyčejné a stručné pochválení fotografie, vždy se snažte svým čtenářům alespoň ve stručnosti poděkovat, nezabere to víc než několik vteřin, které znamenají investici, jež se s jistotou jednoho dne vrátí. Vždy je dobré mít na paměti, že jsou to právě čtenáři, kteří v podstatě směrují váš blog dále a v budoucím životě blogu se bez nich nelze obejít.

Foto: Pinterest