První vlaštovky vzdáleně podobné dnešním blogům se objevily už v minulém tisíciletí, ale blogy tak, jak je známe dnes, nejsou staré ani patnáct let. V roce 2002 se objevuje webová stránka Kathryn Finney – The Budget Fashionista a následně také Fashiontribes a BagSnob. Z tohoto období jsou dnes na výsluní i LookOnline Daily Fashion Report a She She Me.

Záhy se na internetu objevuje příběh o chlapci s přezdívkou Bboy777, píše o svém životním stylu i módních úlovcích. O rok později jej zná celý svět pod jménem BryanBoy, dostane se na přehlídku Marca Jacobse, který po něm o několik měsíců později pojmenuje jednu ze svých kabelek. V roce 2004 se objevuje první blog věnující se obuvi – Manolo´s Shoe Blog, který ovšem (nejspíš) nepíše sám velký Manolo Blahnik. Píše se rok 2005 a vzniká světově proslulý blog The Sartorialist. Scott Schuman tehdy přišel s originální myšlenkou fotit zajímavě oblečené cizí lidi na ulicích a jejich fotografie dávat na obdiv celému světu prostřednictvím internetu.

A pak už vznikaly blogy jako houby po dešti. Najednou jich nebyly stovky, ale tisíce a číslo se každým dnem navyšovalo. Jistě znáte Rumi Neely z Fashiontoast, Jane Aldridge ze Sea of Shoes, Andy Torres ze Stylescrapbook a nesmím zapomenout na Tavi Gevinson ze Style Rookie (dnešní Rookie Mag), jejíž vkus asi mnozí z nás nikdy nepochopí. Začíná vznikat blog Susie Bubble, projekty jako je Chictopia, LookBook nebo StyleDiary. V roce 2007 také vzniká projekt Independent Fashion Bloggers, sdružující blogy po celém světě. O několik let později tu máme mnoho proslulých blogů, jedním z nich je např. TheBlondeSalad, který píše půvabná Italka Chiara Ferragni. Ta se díky svému projektu stala opravdovou ikonou dnešního světa módních blogů.

A teď se zeptám já vás. Vzpomenete si ještě na první webovou stránku, která koketovala s touto tématikou, nebo vám počátky tohoto fenoménu doslova proklouzly mezi prsty?

Monika Kolářová

Zdroj fotografie: www.style.com