Historie módních blogů

/ Redakce

Dnešní majitelé nejlepších módních blogů mají hromadu čtenářů, vysedávají na těch nejznámějších přehlídkách, dostávají osobní pozvání na týdny módy, různé konference, focení nebo jsou zváni do showroomů. Ale ne vždy tomu bylo právě takto. Byly časy, kdy tito módy chtiví lidé byli obyčejnými cizinci, fotografové je nefotili na ulicích, média se o nich nebavila, nikoho v branži nezajímaly ani jejich názory, ani jejich styl.

První vlaštovky vzdáleně podobné dnešním blogům se objevily už v minulém tisíciletí, ale blogy tak, jak je známe dnes, nejsou staré ani patnáct let. V roce 2002 se objevuje webová stránka Kathryn Finney – The Budget Fashionista a následně také Fashiontribes a BagSnob. Z tohoto období jsou dnes na výsluní i LookOnline Daily Fashion Report a She She Me.

Záhy se na internetu objevuje příběh o chlapci s přezdívkou Bboy777, píše o svém životním stylu i módních úlovcích. O rok později jej zná celý svět pod jménem BryanBoy, dostane se na přehlídku Marca Jacobse, který po něm o několik měsíců později pojmenuje jednu ze svých kabelek. V roce 2004 se objevuje první blog věnující se obuvi – Manolo´s Shoe Blog, který ovšem (nejspíš) nepíše sám velký Manolo Blahnik. Píše se rok 2005 a vzniká světově proslulý blog The Sartorialist. Scott Schuman tehdy přišel s originální myšlenkou fotit zajímavě oblečené cizí lidi na ulicích a jejich fotografie dávat na obdiv celému světu prostřednictvím internetu.

A pak už vznikaly blogy jako houby po dešti. Najednou jich nebyly stovky, ale tisíce a číslo se každým dnem navyšovalo. Jistě znáte Rumi Neely z Fashiontoast, Jane Aldridge ze Sea of Shoes, Andy Torres ze Stylescrapbook a nesmím zapomenout na Tavi Gevinson ze Style Rookie (dnešní Rookie Mag), jejíž vkus asi mnozí z nás nikdy nepochopí. Začíná vznikat blog Susie Bubble, projekty jako je Chictopia, LookBook nebo StyleDiary. V roce 2007 také vzniká projekt Independent Fashion Bloggers, sdružující blogy po celém světě. O několik let později tu máme mnoho proslulých blogů, jedním z nich je např. TheBlondeSalad, který píše půvabná Italka Chiara Ferragni. Ta se díky svému projektu stala opravdovou ikonou dnešního světa módních blogů.

A teď se zeptám já vás. Vzpomenete si ještě na první webovou stránku, která koketovala s touto tématikou, nebo vám počátky tohoto fenoménu doslova proklouzly mezi prsty?

Monika Kolářová

Zdroj fotografie: www.style.com

0 Comments

    Leave a Comment