Žila, byla nadaná studentka módní historie Lilah Ramzi, jež jako malá vyrůstala mezi dvěma různými městy. Bejrútem v Libanonu, odkud pochází její otec a americkým Texasem, kde zase žila její matka. Ani jedno z měst ji ovšem během mládí nenadchlo, a tak se přestěhovala do New York City, kde za týden dokončí místní univerzitu.

Sama říká, že to byl právě jeden z vyučovaných předmětů – Historie módní fotografie – který ji přivedl na nápad vytvořit zajímavý projekt, který by srovnával historii módy s novodobými fotografiemi a modely. Už od začátku si byla vědoma, že chce napodobit populární stránky jako je Who Wore It Better nebo B*tch Stole My Look, ale vše doplní o časovou křivku.

(Pro módní fandy existuje již od roku 2009 možná zatím známější blog Into The Fashion s obdobnou tématikou, píše jej Diana Marian Murek, která od roku 1998 žije a pracuje v italském Miláně. Přijde mi velice úsměvné a taky zábavné, že blog píšící o „kopírování“ vlastně doslova okopíroval Dianin nápad. Ale kdo ví, jestli vůbec ona sama byla první.)

A tak vznikl v lednu roku 2013 módní blog s názvem Part Nouveau, který rozhodně opráší vaše módní znalosti a doplní neznalosti. Každý zveřejněný článek vypráví příběh historie spojený s novodobým vnímáním módy doplněný o fotografie. Objevují se zde zastaralé elementy ve formě obrazů, černobílých fotografií, výstřižků z novin či obálky časopisů, které se nenápadně podobají některým z novodobě vytvořených. Najednou to vypadá, jakoby staré modely, obrazy či fotky oživly a vlastně tu s námi byly celou dobu, pouze mají větší jas a možná trochu jiné provedení. Najdete ovšem klidně i porovnání pouze několik let stará, ale zjevně „trochu blízce si podobná“.

Slýchávám často, že historie se opakuje a nejedná se pouze o módu, ve které to občas může někomu připadat, že již není co dalšího vymýšlet. A že se jen upravují staré věci, aby jim byl následně přidělen nový kabátek.

Nostalgické a naučné. Ovšem nezbývá mi nic jiného než se opakovat. Inspirace není a nebude nikdy dost. Ještě že tak!

Foto: Facebook.com/partnouveau