Tip na blog: Part Nouveau

/ Redakce

Věřím, že opakování je matka moudrosti a inspirace není nikdy dost. Proto bych vám dnes moc ráda představila jeden z mých nových oblíbených blogů věnující se srovnání historických elementů módního průmyslu s těmi současnými. Vznikl teprve nedávno, ale už si jej stihl všimnout např. známý portál Refinery29.

Žila, byla nadaná studentka módní historie Lilah Ramzi, jež jako malá vyrůstala mezi dvěma různými městy. Bejrútem v Libanonu, odkud pochází její otec a americkým Texasem, kde zase žila její matka. Ani jedno z měst ji ovšem během mládí nenadchlo, a tak se přestěhovala do New York City, kde za týden dokončí místní univerzitu.

Sama říká, že to byl právě jeden z vyučovaných předmětů – Historie módní fotografie – který ji přivedl na nápad vytvořit zajímavý projekt, který by srovnával historii módy s novodobými fotografiemi a modely. Už od začátku si byla vědoma, že chce napodobit populární stránky jako je Who Wore It Better nebo B*tch Stole My Look, ale vše doplní o časovou křivku.

(Pro módní fandy existuje již od roku 2009 možná zatím známější blog Into The Fashion s obdobnou tématikou, píše jej Diana Marian Murek, která od roku 1998 žije a pracuje v italském Miláně. Přijde mi velice úsměvné a taky zábavné, že blog píšící o „kopírování“ vlastně doslova okopíroval Dianin nápad. Ale kdo ví, jestli vůbec ona sama byla první.)

A tak vznikl v lednu roku 2013 módní blog s názvem Part Nouveau, který rozhodně opráší vaše módní znalosti a doplní neznalosti. Každý zveřejněný článek vypráví příběh historie spojený s novodobým vnímáním módy doplněný o fotografie. Objevují se zde zastaralé elementy ve formě obrazů, černobílých fotografií, výstřižků z novin či obálky časopisů, které se nenápadně podobají některým z novodobě vytvořených. Najednou to vypadá, jakoby staré modely, obrazy či fotky oživly a vlastně tu s námi byly celou dobu, pouze mají větší jas a možná trochu jiné provedení. Najdete ovšem klidně i porovnání pouze několik let stará, ale zjevně „trochu blízce si podobná“.

Slýchávám často, že historie se opakuje a nejedná se pouze o módu, ve které to občas může někomu připadat, že již není co dalšího vymýšlet. A že se jen upravují staré věci, aby jim byl následně přidělen nový kabátek.

Nostalgické a naučné. Ovšem nezbývá mi nic jiného než se opakovat. Inspirace není a nebude nikdy dost. Ještě že tak!

Foto: Facebook.com/partnouveau