1) Vytvořte si kvalitní studijní zázemí

Krčíte se u malého stolku, na kterém máte postavený notebook? Změňte to a vybudujte si plnohodnotné studijně-pracovní zázemí. Místo toho, abyste měli hlavu zalomenou směrem dolů, kde je na stole postaven notebook, si pořiďte externí monitor a HDMI kabel. K tomu klávesnici a myš a vše propojte. Monitor umístěte do výšky očí. Budete mít mnohem přirozenější pozici, nebude vás bolet za krkem a studium díky tomu bude i pro vaše tělo snesitelnější, což se na produktivitě pozitivně odrazí.

2) Klid, nebo naopak ruch?

Někdo potřebuje na studium absolutní klid, jinému vyhovuje šum okolí. Nejhorší variantou je, pokud se nacházíte v blízkosti osob, které spolu hovoří, avšak vy slyšíte každé jejich slovo. Studujete-li doma, měli byste mít možnost zalézt do pokoje, ve kterém vás nikdo nebude rušit.

Alternativou může být studium v knihovně či kavárně, ať už v těchto místech bude klid, či šum. Neměli byste ale slyšet konkrétní osoby. Ruch okolí, při kterém nevnímáte konkrétní hlasy, naopak mnoha lidem pomáhá k lepšímu soustředění. Je ale dobré mít po ruce sluchátka nebo špunty do uší, abyste se v případě potřeby mohli ponořit sami do sebe.

3) Nešiďte spánek

Také se vám stává, že přes den prokrastinujete, ale večer vám už začíná téct do bot, a tak se učení věnujte pozdě do noci, či dokonce do rána? Sice možná máte pocit, že vám to takto funguje, realita je však taková, že informace se do dlouhodobé paměti mozku nejlépe ukládají během spánku po učení. Druhý den navíc budete po probdělé noci unaveni, a tak na další učení nebudete mít dostatek energie, případně bude mít problém v práci nebo u zkoušky. Spánek by tedy pro vás měl být prioritou.

4) Nepřehánějte to s kofeinem

Když už jste nějaký ten spánkový deficit nasbírali, neměli byste jej přebíjet přemírou kofeinu. Příliš velké dávky kofeinu mohou snížit vaši schopnost se soustředit. Když navíc prvotní nabuzení vyprchá, můžete se cítit ještě unaveněji než předtím. Místo kávy a energetických nápojů raději vsaďte na čaj, který obsahuje kofeinu méně a můžete jej postupně popíjet během celého dne. Hladina kofeinu ve vašem těle tak bude konstantní, což je pro vaše potřeby ideální.

5) Zkoušejte se

Nikdy byste se neměli problematiku učit pouze tak, že si o ní čtete. Sami byste se měli nanečisto zkoušet v tom, zda si dané věci pamatujete a rozumíte jim. Případně je skvělou volbou učení se ve dvojici nebo více lidech, abyste se mohli zkoušet navzájem. Odhalíte tak nečekané mezery ve znalostech, na které jinak často přijdete až u zkoušky.