New York je místem, které vás nenechá vydechnout. Vtáhne vás do svého víru a točí s vámi až vám zrak přechází. A i když se tady nedá mluvit o architektonických památkách a malebných místech, jako je například Montmartre, naše Staré město, nebo anglický venkov, tak i přesto se tady najdou překrásná místa, která se vám prostě vryjí do paměti a budete je milovat.

Tak třeba moje oblíbená Lexington Avenue je nádherná. Plná malých obchůdků s přenádhernými výlohami, které známe opravdu jen s filmů. Nemůžete jen tak projít, aniž byste se nezastavili a nedívali se dovnitř na překrásně stavěný interiér, okouzlující sortiment, překrásné věci, látky, knihy, přání, svíčky, porcelán, povlečení, postele, kosmetiku, no prostě všecičko, vše-ci-čko!

A vždy na vás zpoza výlohy koukají milé oči majitele obchodu, který vás lehkým pokývnutím hlavy zdraví a pobízí vás, abyste vešli. A vy vejdete, protože vám na jednou připadá, že můžete, že jste součástí toho všeho a že i když si budete věci v obchodě třeba jen prohlížet, tak i tak to mělo význam pro toho úslužného obchodníka, který se nevtíravým způsobem snaží, vaší návštěvu obchůdku zpříjemnit.

A nebo třeba taková 39th west. To je Street, která je plná obchodníků s látkami. Než dojdete na její konec, kde vás každý víkend čeká ohromující bleší trh, můžete se pokochat látkami všech druhů, barev a materiálů. Látky Evropské, Indické, vyšívané, hladké, barevné, prosté, asijské, orientální. Látky teplé, pružné, zlatem vyšívané, ale i krajky, stuhy, nitě a vše co by každá správná švadlenka mohla potřebovat.

Nádherně se vám také půjde po 28th west mezi 5 a 6 Avenue. To je ulice plná květin a kvetinářství. Když jí procházíte, tak jako byste byli na chodníčcích Japonských zahrad a hledali kámen, na který můžete od tohohle květináče přeskočit ke druhému. Celá tahle “Street” nádherně voní, a když máte štěstí, dostanete sem tam i kytičku od muže, který kytky čistí, svazuje a aranžuje.

Zapomenout nemohu ani na můj nejoblíbenější Greenwich Village, který je notoricky známý a pro New York typický. A to nejen díky Sexu ve městě, ale i díky ostatním hollywoodským filmům, převážně asi Woodyho Allena. Je to překrásná, velmi stará čtvrt s opravdu největším duchem, osobitostí a kouzlem. Stromové aleje vidíte na obou stranách malých uliček, při jejichž procházení se nabízí pohled na nejrůznější možné zdobení oken, zábradlí a vchodových dveří. Nesmírně milý lidé, kteří vás zdraví a vítají, jako byste byli jejich sousedé. Nenápadné obchůdky, rozkošná dětská hřiště a krásné parčíky. No a v neposlední řadě oslnivé restaurace, kde by si přál jíst opravdu každý. Prostě jedním slovem nádhera!

A mám se snad zmiňovat o Central Parku, který vás svou atmosférou pohltí a nabídne vám úplně jiný svět, než jaký nabízí okolní Manhattanu? Nebo mám snad mluvit o pocitu který vám dokáže nepochopitelně  navodit pohled na Sochu Svobody? A co teprve kdybych měla psát o mém oblíbeném nakupování a možnostech, které vám nabízí, 5. Avenue, Broadway, Madison Avenue, 34th Street, obchodní domy, outlety a podobně. Vážně mám psát o tom, jak ohromující je Manhattan, když ho pozorujete v teplé noci z protějších Newyorských částí nebo z jednoho z osvětlených mostů? Nemělo by to smysl, že ne?! Je to tu prostě boží, je to tu krásné a stojí to za vidění!

New York mi ukázal, kolik dveří se vám může otevřít, když se neobáváte vzít za kliku v domnění, že by mohly být zamčené. New York mě přivítal s otevřenou náručí a ani na vteřinu mi nedovolil odchýlit se od myšlenky, že tohle město je strhující, po všech stránkách fascinující, vzrušující, omamné, ale v první řadě taky své!

Vaše Liz