Nebude asi překvapením, když zmíním, že miluju nakupování. Když nemám peníze, nebo si to nebo ono nemůžu dovolit, tak nakupuju alespoň očima a i tak je to slast.

Když jsem ještě byla doma, chodily za mnou kamarádky, kolegyně a známé na radu, kde koupit to nebo ono. Měla jsem pražské obchody zmapované, a tak pro mě nebylo těžké říct, kde se dá sehnat flitrované psaníčko neurčité barvy, lodičky, které mají totožnou barvu s nějakým tím “topíčkem”, kde je ten nebo tamten obchod, kde se dá nakoupit levně, kde draze a kde naopak raději pouze nakukovat do výloh. A tak není divu, že o to stejné jsem usilovala i tady. Manhattan, Queens i Brooklyn jsem rázovala dnem i nosí, než jsem si udělala alespoň strohou představu o tom, kde si koupím famózní šálu, kde nápaditý svetr a kde levné, přesto dokonale padnoucí džíny značky Levis, nebo jiné.

Na takovéhle nakupování a popojíždění po rozlehlém New Yorku člověk aby měl čas, peníze a náturu. A tak vypíchnu jen pár záchytných bodů, o kterých už jste sice možná četli, ale opakování je matka moudrosti a třeba se vám to bude jednou hodit.

Jedním z největších obchodů je bezesporu Century 21. Na Manhattanu jsou dva, ale já mám radši ten na Wall Street (zastávka metra Fulton Street), protože je větší. Najdete tady všechno! Boty, kufry, hodinky, brýle, kabelky, oblečení, spodní prádlo, noční košilky, ložní prádlo, nádobí, kosmetiku, hračky, dekorativní věci atd., atd. Je tu prostě všechno a na všem je velmi příjemná sleva. Seženete tu například šaty od Michaela Korse za 50 USD, kabelku od Guessu za 30 USD, peněženku od Tommyho Hilfigera za 19 USD, nádherné foto rámečky za 5 USD, spodní prádlo od DKNY za 30 USD a podobně. Psát bych mohla do aleluja. Najdete zde opravdu světové modní návrháře za lidové ceny. U vchodových dveří si hlavně nezapomeňte vzít jeden a více vozíků, na které všechny věci budete postupně vrstvit, jak budete projíždět napříč patry. Fronty u kabinek jsou totiž ohromné, lidí jsou v Century 21 mraky, a tak vám přijde vhod stát ve frontě pouze jednou (i když postupuje rychle, ověřeno více než 10x). Vše je samozřejmě rozdělené na pánskou a dámskou část.

Dál bych asi měla zmínit obchodní dům Macy’s na 151 West 34th Street Herald Square, kde ostatně najdete i obchod Victoria´s Secret a spoustu dalších. 34th je posetá různými obchody všeho druhu. Mango, ZARA, Desigual, UNIQLO, GEOX, GAP, Sephora, H&M, Forever 21 a spousta dalších. Teď ale zpátky k Macy´s. To je opravdu ohromný, ale ohromný obchodní dům. Má pochopitelně několik pater, několik vchodů, pánskou a dámskou část a vždycky, ale vždycky se v něm ztratím. I zde najdete značky světového formátu, ale jejich cena není až tak úplně příznivá. Macy’s sice téměř na každý druhý den inzeruje nějakou slevu (pondělní sleva ,páteční sleva, víkendová sleva, sváteční, podzimní, jarní atd., atd.)Vždy se dostanete ale maximálně na 25%. A kdybyste nějakým zázrakem jeden z těchto slevových dnů prošvihli, i když je to prakticky nemožné, tak v novinách, které jsou zadarmo najdete slevový kupón tutově (noviny najdete na ulicích v umělohmotných stojanech – viz. prvním SvM kde se Carrie představuje a vyndavá The New York Star z jednoho takového stojanu :-), nebo je také dostanete v metru. Jmenují se různě: I am NY, Village Voice, nebo jako u nás, Metro)

Na 34th je také ohromný, několika patrový obchodní dům s botami. Rovněž zde najdete spoustu různých značek a dá se říct, že i za velmi rozumné ceny. Obchod se jmenuje DSW a najdete ho na 213 W 34th Street.

Největším zážitkem pro mě byl ale výlet do Woodbury Common Premium Outlets, který se nachází na adrese 498 Red Apple Court Central Valley, což je asi tak hodinu jízdy autobusem z Manhattanu.

Lístek na takový autobus vám prodají v kanceláři Gray Line třeba na 42nd Street (mezi 8th a 9th Avenue, Bus Terminál), odkud autobus také každou půlhodinu, sedm dní v týdnu vyráží. Lístek platí na cestu tam i zpátky a stojí nemalých 42 dolarů. Vzhledem k tomu co vás ale v outletu čeká, je to zanedbatelná částka. Navíc, když po příjezdu v Informacích předložíte tuhle jízdenku, dostanete knížečku plnou slev do všech obchodů, které se ve Woodbury Outletu nachází, plus malou mapu, kterou budete bezesporu potřebovat! Na jízdence pak máte asi ještě dvě nebo tři další slevy.

Jak už jsem řekla, Woodbury Outlet, je outlet postavený jako malá vesnice. Vím, zase tak zcestovalá nejsem, ale i tak musím napsat, že něco takového, jsem opravdu ještě v životě neviděla. Naší fashion areně ve Štěrboholech se tenhle outlet muže akorát tak se srdce vysmát. Za prvé jeho rozloha! – nedozírná. Mapu člověk opravdu potřebuje a to nejenom jednou. Za druhé servis – stanice policie, pavilon s jídlem, několikateré toalety, nádherné udržované chodníky, trávníčky a vůbec celý krásně vyhlížející areál…Za další obchody. Překrásné, upravené – žádné rozházené věci, nesrovnané kupičky a podobně jako když je v H&M výprodej. Né, všechny obchody vypadají jako kdyby na vás přímo čekaly. Před některými je dokonce i červený koberec a zase takový ten černý páskovitý rozdělovač fronty, protože do některých obchodů, jako je například Burberry, nebo Prada doorman pouští jen určité množství zákazníků, aby pocit z nakupování měl tu správnou, luxusní a nezapomenutelnou atmosféru. No a slevy? No tak ty jsou přátelé opravdu omračující. Slevy 30, 50 až 70% (plus sleva, co máte v knížečce – wow).

Kdo jede do tohohle místa už podruhé, tak ví, že si s sebou má vzít kufr. Já, když jsem navštívila tenhle outlet poprvé a nastupovala na terminálu do autobusu, tak jsem se podivovala, proč všichni moji spolucestující mají kufry a cestovní tašky. “Asi se museli odhlásit z hotelu a míří pak přímo na letiště.” – říkala jsem si. Blbost, což jsem pochopila záhy, když jsem po prvních deseti minutách s nakoupenými třemi páry bot běžela do dalšího obchodu, kde jsem si chtěla prohlížet další a další. A i když jsem se nakoupené věci snažila zorganizovat do jedné velké papírové tašky a uvolnit si tak ruce, tak to prostě nešlo. Je to nepohodlné, překáží to a kazí to rozlet. Navíc s kufrem tam potkáváte opravdu všechny. Takže pokud vyrazíte, vezměte si ho také – věřte mi!!!

A ještě jeden poznatek. Pokud chcete nakoupit obzvlášť výhodně, vypravte se do tohoto místa v den nějakého amerického svátku. Sice se dá mluvit o davové mánii, hysterii a šílenství, co se množství lidí  týká, ale výhodný nákup vás nemine, protože slevy jsou ještě větší, než obvykle. Pro ty nejvíce otrlé a zároveň pro ty největší fandy a milovníky slev a nákupů doporučuji vyrazit sem na Černý pátek,  to je pak obzvlášť maso.

Poslední co zmíním je, že jsem tady zjistila jednu podstatnou a užitečnou informaci. Nemohu však potvrdit její pravdivost, protože jsem to na vlastní kůži nevyzkoušela. Tedy: Pokud si plánujete z NY přivést něco opravdu drahého, jako například kabelku Louis Vuitton apod., tak si pro ní sjeďte do nedalekého New Jersey (asi tak 20 minut vlakem), protože tam se údajně neplatí taxa. Ušetříte tak několik desítek dolarů.

P.S. Taky jsem navštívila místní potraviny, ale o tom zase až příště.

Tak pa, Vaše Liz.