Znáte George Clooneyho? Je to charismatický muž? Ano? Z čeho tak usuzujete? Kdo z vás ho zná? Kdo s ním kdy mluvil? Dobře, souhlasím s vámi, George Clooney má velké charisma. Většina z nás si to myslí, přestože ho známe pouze z fotek a filmů. Nikdo z nás ho nezná natolik dobře, aby mohl skutečně potvrdit, že jeho charisma je založené výhradně na jeho vnitřní kráse.

George Clooney

George Clooney

Z toho vyplývá, že šaty dělají člověka a vytvářejí tolik důležitý první dojem. Zeptejme se na úvod, zda může oblečení skutečně změnit průměrného muže v gentlemana? Samozřejmě, že nikoli – zůstává ovšem pravdou, že oděv je důležitou součástí naší osobnosti, kultury. Znalosti pravidel odívání nejenže obohacují náš každodenní život, ale také rozšiřují náš rozhled v oblasti stylu, vkusu a estetiky. A v neposlední řadě přispívá k většímu sebevědomí, nás mužů. Chceme cítit pohledy krásných žen, nejen našich vlastních.

Nejsem dogmatický, plně si uvědomuji, že žijeme ve 21.století, nástup technologických firem jako jsou Faceboook, Google, Apple atd. vnesl do vkusu oblékání naprostou destrukci a flanelová košile, rolák či tričko bylo povýšeno na základní oděv vrcholových manažerů a úspěšných podnikatelů.
Akceptuji odklon od formálního oblékání a stále větší sympatie k tzv. smart casual odívání. Ostatně, pan Sedláček to na udílení státních vyznamenání dotáhnul k dokonalosti…

Steve Jobs

Steve Jobs

Tak se na to podívejme a pokusme se oddělit tyto dva, zdánlivě si podobné světy. Velmi často se mě zákazníci ptají, jaké jsou dnes trendy v pánské módě. Dříve než odpovím, si musíme ujasnit zeměpisnou šířku, o které chceme hovořit…Pokud o České republice, odpověď j jasná, rychlá a srozumitelná – v České republice nelze hovořit o žádném trendu.

Necháme-li se ale inspirovat kolébkami pánské módy, tedy Itálií, Anglií a s mírným odstupem Francií, Německem či Beneluxem – vyjde nám z toho modrý oblek, samozřejmě 100% vlna v kombinaci s hnědými knoflíky a podšívkou (všechno modro – hnědé frčí kosmickou rychlostí). A tzv. špic klopa (špičatá široká klopa) tomu vévodí. Kravata je pletená či vlněná, šíře 7,5cm, tedy střední s oběma dlouhými konci uvázaná na jednoduchý uzel.

kapesnicky_kombinace

Kapesníček, kravata, košile jsou pokud možno v „naprostém rozporu“ a neladí…Tedy n na první pohled. Sety žlutý kapesníček + žlutá kravata navrhuji zavřít do jedné z krabic s nápisem „dalších 5 let neotvírat“. Řiďte se vlastním úsudkem – líbí/nelíbí mně!

kapesnicek

Kravatu važte a kapesníček do kapsy zastrkujte dle toho, jak jste se vyspali, jakou máte náladu, co vás během dne čeká…Chcete-li být anebo dokonce musíte-li být středem pozornosti či jinak zaujmout, volte odvážnou kombinaci, když chcete dnem proplout nenápadně, buďte konzervativní. No a k modrému obleku hnědé boty – zde nelze jinak… pod hrozbou nejvyššího trestu.

Pavel Řezníček

Pavel Řezníček

Jak dlouho nám modré, tak trochu nádražácké uniformy připomínající obleky vydrží v módě, uvidíme. Nicméně vězte, že máme i starou dobrou klasiku, která nikoho neurazí, skvěle se kombinuje, vypadá úžasně, obléká si ji 95% poslanců britského parlamentu. Chcete vědět, o jakou barvu jde? Tak se tady za týden zastavte a u šálku dobré kávy si o tom popovídáme…

Krásný den a spoustu mužů ve vašem okolí, za kterými se vyplatí otočit.
S úctou
Petr Bucher