Že nemá smysl nechávat úspory ležet na běžném účtu, platí v dnešní době dvojnásob. Ani termínovaný vklad či spořicí účet vám hromádku peněz příliš nerozmnoží. Za současné situace je nejrozumnější investovat, ale jak na to?

Co vyžaduje investice od začátečníka? Hlavně trpělivost a pravidelné částky

Možná si říkáte, že když investování dostatečně nerozumíte, tak se do něj raději ani nebudete pouštět. O investicích byste měli mít alespoň základní povědomí, nicméně vždy máte možnost konzultací například s investičním specialistou v bance. Klíč k výnosu spočívá v pravidelnosti, trpělivosti a v dobrém výběru investice. Pro běžného smrtelníka nemá až takový význam čekat na propady a peaky, ale je třeba se zaměřit na pravidelné vkládání částek po dlouhou dobu.

Když si nejste jisti, poraďte se

Dobrou studnicí nápadů mohou být různé investiční analýzy bank. Sami si pak musíte určit, do jak velkého rizika jste ochotni jít. Nemá smysl propadat aktuálním náladám nebo vyhroceným emocím. Pokud pod náporem negativních pocitů začnete nesmyslně prodávat akcie nebo je naopak impulzivně nakupovat jenom proto, aby vám něco neuteklo, vysokých výnosů se dočkat nemusíte. Vždy počítejte s tím, že trh je turbulentní. Jednou jste nahoře, jednou dole a obchody je nutné řešit s chladnou hlavou a z dlouhodobého hlediska. Na začátku vaší cesty by tak určitě měla být schůzka s investičním specialistou, s nímž se pobavíte nejenom o míře rizika, které jste ochotni podstoupit, ale také o své představě výnosu.

Druhy investic, do kterých můžete vložit své peníze

Pokud teprve začínáte, jděte na to zlehka a po menších částkách. Dobrou a bezpečnou investicí jsou například dluhopisy. Počítejte s menší likviditou, nicméně na druhou stranu budete předem znát výnos. Vždy se seznamte s přesnými podmínkami konkrétních dluhopisů, abyste dobře pochopili potenciální rizika. Samozřejmě existuje i spousta alternativnějších investic, jako jsou diamanty, známky, umění, zlato atd. Vyhýbat se nemusíte ani kryptoměnám a zdaleka nemáte na výběr jenom notoricky známý bitcoin. Jestliže se chcete podílet na úspěchu konkrétních firem, pak stojí za bližší průzkum také akcie. Než se do investování pustíte, určitě byste měli mít jasno v terminologii a v tom, jak svět investic funguje. Brokeři vám investice ani nezpřístupní, pokud neukážete, že se v dané oblasti orientujete.