Moje třídenní cesta začala v neděli, která je specifičtější než běžný pracovní den. Nedělní Paříž je plná pohody. Taky se od rána se běhá. Všude. Na ulici, v parku, v přírodě. A nakupuje se a vysedává. Taky všude.V podvečer to na ulicích začne vonět a vy máte jediné dilema. Do kterého z místních podniků se usadit a kterou ze světových či místních kuchyní si vybrat.

Největší fronta byla v Marais na vyhlášený gyros. Na ulicích to žije i v pozdní večer. Den před mým příjezdem bylo velké setkání gayů, což byla velmi pěkná podívaná. Tolik pěkných a stylově oblečených a vyladěných mužů jsem v Paříži a ani v Marais snad nikdy neviděla. Bary doslova praskaly ve švech a pánové se skoro nevešli ani na ulici. Byli barevní, voňaví a různého věku. Smáli se nahlas a svoji dobrou náladou nakazili celou ulici.

Baví mě francouzský zvyk vysedávat po kavárnách a malých bistrech, které jsou povětšinou soustředěny na sezení venku a pozorování okolního ruchu. Mám pocit, že během oběda to žije především tam. Nikam se nespěchá, diskutuje se nad saláty a polévkami a mnohdy se odpoledne prolne do večera. V létě dvojnásob. Stmívat se začíná až po jedenácté večer, a tak máte pocit prodlouženého večera.

Zvykla jsem si pro mé pařížské cesty zjišťovat dopředu, kdo zrovna v Paříži vystavuje a kterého umělce muzea a galerie představí. Stojí to za to. V muzeu Les Arts Décoratif můžete často narazit na retrospektivní výstavy módních domů i návrhářů. V Centre Pompidou začala výstava představitele amerického pop artu Roy Lichtensteina a v Paris Hôtel de Ville, pařížské radnici, si můžete posledních několik dní prohlédnout nádhernou výstavu šatů Haute Couture za posledních několik desítek let, jejíž partnerem je značka Swarovski.

V době, kdy v Paříži probíhají přehlídky Haute Couture i Ready to Wear, můžete také častěji narazit ve městě na modelky a modely, kteří si krátí dobu mezi přehlídkami nakupováním i procházkami po městě. Potkala jsem tu také daleko více blogerů, které nejsou k přehlédnutí. Na místech, kde se přehlídky konají čekají už od rána ve výrazných a naprosto vyladěných outfitech a navzájem se fotí a stylizují do různých módních póz.

Pokud se do Paříže chystáte v létě, rozhodně si dopředu zjistěte i různé festivaly, které se konají podél Seiny a mají typicky letní francouzskou atmosféru. Dalším neméně podstatným detailem jsou slevy, které stojí za to a jsou momentálně v plném proudu. Letní Paříž je prostě specifická a bude vás bavit.

 

Foto: Kamila Písaříková