Marně pátráte v paměti, o kterém hrdinovi mluvíme? Legendární požadavek na přípravu Martini „Protřepat, nemíchat!“ vám jistě není cizí. Tato hláška se objevila již v roce 1971, ve filmu Diamanty jsou věčné, kde jsme vedle slavného Seana Conneryho mohli spatřit krásku Tiffany Case.

Nebyly to totiž jen akční scény, dech beroucí kaskadérské kousky, nádherná auta a zločinné úmysly, které provázely hlavního hrdinu celé série filmů o Jamesi Bondovi, agentu 007. Jeho společnost vždy vyplňovaly nádherné ženy. Vysoké, štíhlé a perfektně oblečené. K dnešnímu dni bylo natočeno 23 filmů s tématem Jamese Bonda, avšak žen v jeho objetí bylo daleko více.

Do rolí Bond girls jsou nejvíce obsazovány černovlásky a brunetky, nejméně zrzky. Charisma tmavovlasých žen zapaluje tu správnou jiskru šlehající mezi nimi a tajným britským agentem, alespoň podle režisérů.

Bond girl však paradoxně začala natáčet právě blondýnka a první milenka slavného agenta, švýcarská herečka Ursula Andress v prvním filmu Dr. No z roku 1962. Ursula byla v té době skutečným sex-symbolem. O více než deset let později se do pamětí fanoušků zaryla i Barbara Bach, která se mimo jiné proslavila tím, že si vzala za muže hudebníka z legendární skupiny Beatles, Ringo Stara.

V roce 1997 ztvárnila Bond girl herečka Teri Hatcher, která je známá i z role novinářky Lois Lane ze seriálu Superman. Teri si během natáčení filmu Zítřek nikdy neumírá, užívala šperků od Davida Morrise, který své skvosty tvořil již pro několik dalších filmů s Jamesem Bondem. Jeho šperky můžete vidět například v milostné scéně s Piercem Brosnanem, kdy má Teri na sobě náhrdelník a prsten od tohoto autora.

Nikdo jistě nezapomene, na jednu z nejznámějších hereckých rolí v podání Halle Berry ve snímku Dnes neumírej z roku 2002. Oranžové bikiny s bílým páskem a nožem pro Halle vyrobila značka Eres. Tehdy Bonda hrál Pierce Brosnan a celkově se film zasloužil o nejvyšší rozpočet v celé bondovské historii. Plavky byly k sehnání bez bílého pásku a nože, ovšem jen krátkou chvíli. Později je nahradila hnědá varianta a ta byla rovněž nedávno stažena z prodeje.

Halle Berry

Halle Berry

Italská značka La Perla oblékla herečku Caterinu Murino do zelených plavek s flitry ve filmu Casino Royale v roce 2006, kde si tmavovláska zahrála již po boku Daniela Craiga, nové tváře agenta 007.

Olga Kurylenko oblékla některé z úžasných kousků z letní kolekce 2008 od anglického módního návrháře Jaspera Conrana ve filmu Quantum of Solace. Její outfit doprovázel silný zlatý řetěz vyráběný na zakázku, bronzová skládaná sukně z hedvábí s vysokým pasem a oranžový top.

Olga Kurylenko

Olga Kurylenko

Ukrajinskou krásku v roli Camille však oblékly i známější jména. Černé šaty, které na sobě Camille má od benefiční párty přes mnoho dalších filmových scén až po prakticky úplné zničení se pyšní visačkou značky Prada. Použito jich pro natáčení bylo mnoho a jedny se vydražily na londýnské aukci za 3.750 liber.

„Oblékli jsme pro párty scénu obě dívky do značky Prada. Není to ale tak, že bychom uzavřeli smlouvu s Prada, jednoduše nám to tak sedlo. Oblečení bylo velmi jednoduché elegantní a šaty byly perfektní pro charaktery postav a pro to, o co mi šlo,“svěřil se kostýmní návrhář pro Quantum of Solace, Louise Frogley. „Muicca Prada byla neuvěřitelně milá a dvacatery stejné šaty nám dodala během jednoho týdne.“

Poslední díl mužného hrdiny a jeho krásek s názvem Skyfall vyšel teprve nedávno a to v roce 2012. O oblečení herců se starala vedoucí kostymérka Jany Temime a pro vytvoření nového image samotného agenta 007 zavolala Tomu Fordovi. Sama pak vybírala šaty pro jeho herecké kolegyně. Tom Ford se mimoděk zmínil, že Daniel Craig, coby představitel hlavního hrdiny dokáže během jediného natáčecího dne zničit i tři obleky. Holt akční scény jsou náročné.

V tomto díle bylo použito více než 60.000 Swarovski elementů pro jedny z šatů, které oblékla francouzská herečka Bérénice Marlohe. Tyto jsou k vidění ve scéně z kasina. Obuv zastoupila značka Jimmy Choo.

Že má Jany Temime skutečně šikovné ručičky a dobrý nos pro výběr oděvů, můžeme vidět i v jiných známých filmech, které jako kostymérka zastupuje, například film o Harrym Potterovi.

Na nový díl akčního hrdiny Jamese Bonda si ještě počkáme, jeho premiéra by měla proběhnout v listopadu 2015. Režisér Sam Mendes, však podepsal smlouvu o natáčení dalšího pokračování a do role Bond girl bude údajně obsazena herečka Penelope Cruz. Pokud ano, máme se skutečně na co těšit. Penelope má charisma a sexappealu na rozdávání. Kdo oblékne tuto hvězdu se necháme překvapit.

Foto: Profimedia.cz