V minulém týdnu jsme si připomněli návrháře, kteří se podíleli jako kostyméři na filmech Někdo to rád horké, Snídaně u Tiffanyho či Annie Hall. Dnes pokročíme do roku 1997, kdy spatřil světlo světa snímek Pátý element.

Inspirovaný kostýmy pro Madonninu Blonde Ambition Tour, vytvořil Jean Paul Gaultier, věčný provokatér a autor proslulé kuželovité podprsenky, oděv z bílých bandáží pro Milu Jovovich. Bruce Willise oblékl do kostýmu s odhalenými zády.

a87b171700309718890cd81c844ea4c8

Rok 2008 patřil, alespoň co se filmového plátna týká, Sexu ve městě. Přesto, že se film již nesetkal s takovým úspěchem jako předchozí seriál čítající šest epizod, o krásné šaty v něm nouze rozhodně nebyla.

Podílela se na něm Patricia Field, Gilles Montezino, ale každý si zákonitě vybaví především Vivienne Westwood, která pro film navrhla celkem 81 modelů. Mezi nejvíce zapamatovatelné řadíme legendární svatební šaty, které Carrie bohužel štěstí nepřinesly.

Absolvent studia interiérové architektury, návrhář Tom Ford, se stal klíčovou postavou, jejíž um se promítl do filmu Quantum of Solace. Pro agenta 007 tenkrát vytvořil zcela novou image, oblékl jej do ručně šitých obleků, aby Danielu Craigovi seděly přímo na míru.

Stejně tak se nebál sáhnout po leteckých slunečních brýlích s modrými čočkami, jejichž prodej díky filmu vzrost o tisíce procent.

4c97b6c175637fb0063e7d3ddc81d610

Foto: Pinterest
Zdroj: Fashion Days ve spolupráci s Janou Máchalovou (kniha Budiž Móda) v rámci Fashion Days Fashion Academy.