V rámci zářijové edice MBPFW je vždy slavnostní večer, který pořádá hlavní partner celé události automobilka Mercedes-Benz. Součástí programu je vždy přehlídka renomovaného českého módního návrháře. Tou letošní hvězdou byla Kateřina Geislerová. Následovalo odhalení nejnovějšího luxusního vozu Mercedes-Benz a závěr patřil další módní přehlídce dosud pravděpodobně nejmladšího “designéra”.

Matěj Hošek s matkou a šéfredaktorkou Iconiq.cz Michaelou

Matěj Hošek s matkou a šéfredaktorkou Iconiq.cz Michaelou

Tím byl 12 letý kluk trpící poruchou autistického spektra, úzkostmi, dyspraxií a vývojovou dysfázií. Je to kluk, který se snaží žít naprosto běžný život, je integrován do základní školy a za pomoci rodiny a asistenta se snaží dokázat, že boj s osudem lze vyhrát a povznést se nad něj. Matyho až fanatickou vášní je metro, malování dopravních map a design. Jeho snem je postavit metro pod mořem, aby nemusel létat mezi kontinenty, vytvořit metro v městech, které ho ještě nemají a navíc navrhnout vestibuly jednotlivých stanic. Má ale rád i módu a svou matku, šéfredaktorku našeho portálu a webu parizskaulice.cz, rád komentuje za její styl a rovněž občas pomáhá s kritikou slavných.

14231344_1386885444674100_4087766312711574846_o

Nápad na vytvoření kolekce vzešel při sledování dokumentárního filmu Dior a já, kdy Maty prohlásil, že je stejně divný jako Raf Simons a rozhodl se svou obrovskou čtvrtku s malbou jedné z map přišpendlit na krejčovskou pannu, kterou jeho matka doma má. Jednoduchý nápad dostával reálné obrysy. Poté stačilo vše prezentovat řediteli MBPFW Lukáši Loskotovi, kterému se nápad líbil a projektu dal zelenou.

Fotografka Petra Ficová a ředitel MBPFW Lukáš Loskot

Fotografka Petra Ficová a ředitel MBPFW Lukáš Loskot

Následovalo setkání se zástupci automobilky Mercedes-Benz, který celý projekt podpořil a poté kontaktování českých návrhářů, kteří by byli dostatečně šílení pohrát si s látkou prošpikovanou trasami metra Prahy, Paříže, ale i scifi města nesoucí jméno Trotlov.

Pro projekt se nadchly přední česká návrhářka Kateřina Geislerová, designérka luxusního spodního prádla Tereza Vu a také slovenský módní návrhář Michael Kovacik. Kolekce byla pro Matyho do poslední chvíle skryta a jeho nervozita po celý týden značně stoupala. Napětí ještě stoupl, když zjistil, že večer bude moderovat herec Lukáš Hejlík, kterého zná jen jako postavu ze seriálů a jako správný autista není úplně schopný vnímat, že je to především člověk z masa a kostí, a i když byl z něho nadšený, vyfotografovat se s ním nedokázal, čehož litovala šéfredaktorka Michaela, která celý večer měla slzy v očích.

img_2002

Samotná přehlídka sklidila obrovský a věříme, že i upřímný potlesk. Modely ihned po skončení putovaly do multibrandového butiku The Border v Maislově ulici 1 v centru Prahy, kde se prodávají a výtěžek z prodeje půjde na nadační fond Auttalk Kateřiny Sokolové. A právě Kateřina Sokolová jako bývalá miss, ale především úspěšná modelka vynesla jeden z modelů Michaela Kovacika na molo a stala se hvězdou přehlídky.

Lukáš Hejlík, Kateřina Sokolová, Kateřina Geislerová, Tereza Vu, Michael Kovacik

Lukáš Hejlík, Kateřina Sokolová, Kateřina Geislerová, Tereza Vu, Michael Kovacik

Tím však večer zdaleka neskončil. Automobilka Mercedes-Benz se rozhodla celý projekt podpořit více než jen samotnou kolekcí a Marc Boderke, generální ředitel společnosti Mercedes-Benz Česká republika předal Kateřině Sokolové šek v hodnotě 250 000 Kč na podporu rodin pečujících o děti s poruchou autistického spektra, kterým se nadační fond Auttalk věnuje.

img_2015

Celý projekt měl nejen finančně přispět těm, kteří to potřebují, ale měl i dokázat to, že s dětmi trpícími PAS je možné pracovat, jejich život vylepšovat a věřit, že je možné jejich osud změnit k lepšímu, protože řada z těchto dětí je mimořádně talentovaných a mohou být světu výjimečným přínosem.

Modely Kateřiny Geislerové

Modely Kateřiny Geislerové

A co k celému projektu řekli zainteresovaní?

„Získané peníze využijeme v souladu se zaměřením našeho fondu na podporu rodičů pečujících o děti s autismem. Tím myslím nejen přímou finanční pomoc jednotlivým rodinám, ale také rozvoj podpory ve formě rodičovských setkání, poradenství různého typu (psychologické, výchovné, sociálně právní) a on-line diskuzních fór pro rodiče i odborníky na www.auttalk.cz. Do budoucna se chceme určitě věnovat problematice asistence, jejíž dostupnost je pro rodiče zásadní,” říká Kateřina Sokolová, zakladatelka nadačního fondu Auttalk.

“Projekt na podporu nadace Autalk mě zaujal už od samého počátku. Nejenže mě nadchly kresby malého Matěje, ale nadchla mě především myšlenka, že budu moci podpořit dobrou věc. Myslím si, že je nutné pro osvětu a zapojování široké veřejnosti používat nejrůznější formy. A tento projekt je zcela určitě jednou z nich. Velmi ráda jsem si vyzkoušela práci s odlišným materiálem. Moje střihy jsou vázané na velmi jemné a splývavé tkaniny, proto jsem chtěla vědět, jestli je bude možné uplatnit I v tomto případě. Musím říci, že mě velmi příjemně překvapilo, že jsem nemusela střihové řešení příliš upravovat, a že v konečném výsledku je snad patrný můj rukopis. Celkově to pro mě byla velmi zajímavá zkušenost a výzva,” řekla designérka Tereza Vu.

Modely Terezy Vu

Modely Terezy Vu

“Jsem rád, že jsem mohl být součástí projektu Autista pro autisty a přispět tak k něčemu, co má smysl,” řekl Michael Kovacik, módní návrhář.

Modely Michaela Kovacika

Modely Michaela Kovacika

Měli byste chuť obléci si mapu, která vás možná dovede do “hlavy” dítěte, které přemýšlí jinak?

Foto: MBPFW