Centrum módy na Kavkaze

Gruzínská metropole Tbilisi, která dala současnému světu módy dvě výrazné osobnosti – kreativní šéfy renomovaných módních domů Balenciaga (Demna Gvasalia, který je současně kreativním ředitelem oblíbené pařížské značky Vetements) a Thierry Mugler (David Koma), je aktuálně v hledáčku mnoha významných módních médií. Tbilisi, kde se Mercedes-Benz Fashion Week uskutečnil poprvé v roce 2015, módní svět aktuálně vnímá jako jednu z nejslibnějších líhní talentovaných módních designérů. Agentura Karla Otto zodpovědná za globální komunikaci módních eventů Mercedes-Benz na tbiliský módní svátek proto pozvala řadu předních médií. Svou účast zde potvrdilo více než 30 zástupců prestižních magazínů z celého světa. Přehlídek fashion weeku se zúčastnili například zástupci americké, britské, italské, nizozemské a ruské edice Vogue i fashion editorka online verze vogue.com, odborný módní web WWD, lifestylové magazíny i-D, Wallpaper, W Magazine, Eclectic, ale také zpravodajské deníky The Independent, Corriere della Sera či Forbes.com.

1

Gruzínského návrháře Davida Komu si agentura Karla Otto vybrala, aby oblékl protagonistky globální kampaně Mercedes-Benz fashion eventů S/S17, britskou muzikantku Eliot Sumner a modelku Lucii Von Alten. Koma a Sumner byli také mezi 58 speciálními hosty vysoce sledovaného týdne módy v Tbilisi.

Příležitost pro česko-slovenský talent

Po Tereze Rosalii Kladošové, která se v únoru letošního roku představila na madridském fashion weeku, se v rámci mezinárodního výměnného programu Mercedes-Benz International Designer Exchange Program na fashion weeku v Tbilisi mohl představit také zástupce naší domácí scény – talentovaný designér Miro Sabo. Původem slovenský návrhář etablovaný v Praze předvedl svou kolekci pro jaro-léto 2017, jenž rafinovaně mísí elegantní materiály a formy s inspirací sportovním oblečením, a kterou mělo české publikum možnost shlédnout v rámci zářijového pražského fashion weeku. Sabo, absolvent UMPRUM, byl již v roce 2012 se svou první ucelenou kolekcí nominován na titul Módní designér roku cen Czech Grand Design, má za sebou stáž u Rafa Simonse v módním impériu Dior a kromě realizace sezónních kolekcí a zakázkové tvorby se věnuje také navrhování kostýmů pro operu.

2

Výměnný program pod patronací Mercedes-Benz je jedním z velkých benefitů pro naše návrháře. Prezentace na zahraničních módních týdnech je pro růst domácí módy nezbytná. Kromě toho, že je to jedinečná příležitost zviditelnit se, se tu návrháři také inspirují a konfrontují s jinou kulturou a podmínkami, což jim pomáhá dále se rozvíjet,“ říká ředitel Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku, Lukáš Loskot.

Cesta a prezentace kolekce na Mercedes-Benz Fashion Week Tbilisi pro mě byla velice inspirativní a motivační po více stránkách. Jiná kultura, poznávání nových zajímavých lidi z oboru, jiný způsob fungování a organizace celého fashion weeku jsou pro mě důvodem k zamyšlení se a posunu dál ve tvorbě i přístupu k oděvu jako takovému,” potvrzuje Miro Sabo.

MBPFW F/W17

Tbiliský fashion week vybere svého zástupce, který bude prezentovat svou zemi na jarním pražském týdnu módy. Ten se uskuteční v termínu 17. až 24. března 2017 v prostorách obchodního domu Kotva.

Foto: MBPFW