Druhý den Designblok Premier Fashion Week začal tam, kde skončil první – u mladých designérů. Než přišly na řadu stálice českého módního návrhářství Klára Nademlýnská a Hana Havelková, představila se nová dvojice studentek UMPRUM, z nichž se jedna zaměřuje na oděv, druhá na obuv.

Marie Petráková z ateliéru Liběny Rochové a Petra Pluháčková od Pavla Ivančice se prý hledaly, až se našly. Během času, který trávily na zahraničních stážích, mezi nimi propukla láska na dálku, z čehož nakonec odvíjí i název svého uskupení – Long Distance Love.

Jedním z největších lákadel na prezentaci rodící se značky, která získala Elle Talent Card (obdoba Fashion Talent Card), byla autorská obuv od Marie Petrákové. Když totiž česká kolekce disponuje vlastními, originálními botami – a není to tak častý případ – zážitek z přehlídky je vždy o něco hlubší a autentičtější.

Boty Marie perfektně seděly k oděvům Petry a po celou dobu prezentace bylo jasně vidět, že jsou obě naladěny na stejnou notu. Ačkoliv jsme u studentů zvyklí na oděv přesahující do výtvarného umění, kolekce dvou dívek si přímo říká o to, aby ji někdo běžně nosil. Skládá se zejména z overalů – bílých s viditelnými šikmými švy i řaseným pruhem v pase, sametových, se vzorem, jako kdyby se zbláznil klasický Missoni cikcak – kostýmků, topů s vypouklými “výstřihy” a kabátových vest, které byly předvedeny s největším vtipem. Jeden plášť bez rukávů totiž Marie s Petrou ukázaly oblečený správně, další varianty zavázaly kolem pasů modelek jako zástěry.

Láska, která je mezi spolupracovnicemi a nejlepšími kamarádkami zároveň, nebyla v kostele jedinou. Cit propukl i mezi mnoha pozorovateli a kolekcí. Avšak soudě podle potlesku, část publika nechala také chladnou. Možná za to mohla jednoduchost bez zbytečných okázalostí, která se většinou novým jménům nepromíjí, možná se prostě studentky netrefily lidem do vkusu. Jejich čas ale stejně nejspíš teprve přijde.

Foto: Hermina