Argentinská módní návrhářka Maia Bergman oslavila před nedávnem své třiadvacáté narozeniny. Tvrdí, že již od malička dávala přednost tvůrčímu kreslení před hraním si s panenkami. Není si vědoma žádného momentu nápovědy, že se chce vrhnout na umění. Je si jistá, že vše přišlo naprosto přirozeně. Přestože chtěla nejdříve studovat univerzitu Parsons v New York City, Maia loni v červenci úspěšně promovala na proslulé Central St. Martin´s School of Design v Londýně.

Se svým závěrečným projektem – svou vlastní první kolekcí se také jako jedna z devíti finalistek účastnila soutěže H&M Design Award 2013 (o vítězce této soutěže Minju Kim jsme vás informovali již dříve).

Hlavním cílem této kolekce bylo navrhnout oblečení, které by si vybraly její kamarádky pro společné víkendové chvilky. Rozhodla se vsadit vše na jednu kartu – na důraz ženskosti podtrhnutý pomocí odlišného prvku v podobě umělohmotných korálků.

Věřila, že jsou to právě barevné a lesklé korálky, jež dokážou vytvořit finančně levný půvab, který se ovšem stane neodolatelným. A proč zrovna aplikace tisíců korálků? Maia před začátkem tvoření přesně nevěděla, co vlastně chce. Ale byla si naprosto jistá tím, co nechce – žádnou černou, nic divokého, žádné podšívání ani využití tisku.

Návrhářka přiznává, že k tvorbě této kolekce našla inspiraci ve skicách ze 70. a 80. let, jež patřily návrháři jménem Stephen Sprouse. Stejně tak se, věřte nebo ne, nechala inspirovat mikroskopickými obrázky opakovaného růstu bakterií. Překombinovanost zase spatřila v prezentaci značky Versace v období 90. let. A linie jejích šatů a topů má jednu obrovskou výhodu – velikostně bude sedět většině žen.

Sama za sebe jsem jednoduše naprosto unešená strukturou a detaily formující se práce této mladinké návrhářky. Ta hlásá, že důležité je především věřit v samu sebe, mít dostatečnou disciplínu a nebrat módu zase tolik vážně.

Další ukázky její práce najdete na http://maiabergman.tumblr.com/.


Foto: 1granary.com