Největší český módní festival Mercedes-Benz Prague Fashion Week je významnou událostí nejen pro návrháře a oděvní značky, ale i pro umělce ostatních žánrů. Posláním MBPFW je vedle vytváření platformy pro prezentaci domácí módní tvorby také v širším smyslu inspirovat, vyhledávat a stimulovat nové talenty a podporovat kreativitu. Propojení různých forem uměleckého vyjádření je od nového pojetí MBPFW v září 2014 jeho charakteristickým rysem. Díky progresivnímu a unikátnímu obsahu událost přitahuje výrazné osobnosti nastupující generace v oblasti výtvarného umění, fotografie, filmu a hudby.

MARTIN FALTEJSEK_MBPFW_CPP_FOTO 4

Video report Jakuba Jahna z jarního Mercedes-Benz Prague Fashion Weekend nazvaný Multiple Body byl vybrán z celkem 1 700 filmů do Oficiální selekce Festivalu krátkých filmů Aesthetica 2015 (ASFF). Kvalitní výběr přitahuje na ASFF konající se již pátým rokem v severoanglickém městě York množství profesionálů i amatérských příznivců filmu z celého světa. Loni festival navštívilo 18 tisíc diváků. Letošní ročník proběhne od 5. do 8. listopadu 2015 a promítne celkem 300 filmů zařazených v 11 kategoriích: reklama, animovaný film, umělecký film, komedie, tanec, dokument, drama, experimentální film, hudební video, móda  a thriller. Všechny filmy nominované v Oficiální selekci se utkají o ocenění Nejlepší film festivalu, Výběr diváků a Nejlepší film kategorie. Multiple Body se nominací v kategorii módních snímků zařadil mezi filmy vytvořené pro renomované značky jako např. Ted Baker, River Island či Rag & Bone.

Rovněž v režii Jakuba Jahna vznikl krátký film Divergent Images/MBPFW SS16 z letošní zářijové edice Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který bude zveřejněn v nadcházejících dnech. Jeho hudební podkres vytvořil další mladý talent, teprve osmnáctiletý František Říha aka Meph. Říha patří do stáje progresivního českého labelu Bass Drop Records a audio engineeringu se věnuje již od jedenácti let. Letos je – mimo jiné – na line-up největšího drum and bassového festlivalu na světě Let It Roll.

MARTIN FALTEJSEK_MBPFW_CPP_FOTO 1

Teprve dvaadvacetiletý fotograf Martin Faltejsek získal se sérií snímků ze zákulisí zářijového Mercedes-Benz Prague Fashion Week jedno z pěti ocenění pro mladé fotografy do 25 let Canon Junior Awards v rámci jednadvacátého ročníku soutěže Czech Press Photo. Soutěže Czech Press Photo se letos zúčastnilo 278 fotografů s celkovým počtem 3700 fotografií. Fotografie Martina Faltejska budou k vidění v rámci souhrnné výstavy Czech Press Photo 2015, která se bude konat od 16. prosince v Křížové chodbě a Rytířském sále pražské Staroměstské radnice a potrvá do konce ledna 2016.

MARTIN FALTEJSEK_MBPFW_CPP_FOTO 5

Foto: MBPFW