České a slovenské návrháře často řadíme do stejné skupiny. Řada Slováků tvoří i žije v Čechách, a pokud ne, minimálně jsou tu zastoupeni v obchodech. Nepřijde mi tedy nepřirozené jejich výstupy na Central European Fashion Days, první módní akci spojující střední Evropu, nějak oddělovat a hodnotit zvlášť.

Patrné byly jen rozdíly mezi skupinou českých a slovenských návrhářů a zástupci z řad designérů maďarských. Bez ohledu na dělení špatné/dobré, každý z „našich“ měl viditelně vlastní estetiku. Jak už jsem se zmínila, většina Maďarů striktně zůstává u světem stanovených trendů a přestože to neznamená nic negativního, mnoho kolekcí mi tak v hlavě neutkvělo. U Čechů a Slováků tomu bylo naopak.

Pozitivní chaos i geometrická přesnost

Slovenka Lenka Sršňová s sebou do budapešťské haly přivezla snad celý cirkus. Konkrétně to znamenalo divoké mixy barevného hedvábí, potisky natažených koček, srdíček, proužků, lesklých teček a jakýchsi rozpůlených citrusů. Efekt byl obrovský a Lenka Sršňová sestavila tu správnou „show“, kterou si pojistila takovými sázkami na jistotu, jakou je umístění velkého růžového ptáka na hlavu. Nezapomínejme však, že přehlídka je jedna věc. Pokud bychom každý look rozdělili na jednotlivé součásti, všechny jsou, ač veselé a odvážné, perfektně nositelné. A právě tak se s nimi můžete seznámit například v pražském butiku MONA.

Vedoucí ateliéru oděvu na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně Mária Štraneková rozvedla ideu z kolekce Dust. Nová Eternity pracuje se zvětšenými snímky prachu. Tmavou paletu narušuje bílá a oranžová, soubor večerních modelů kalhotová souprava.

Marcel Holubec, poslední zástupce Slovenska, se jako obvykle nechal při tvorbě inspirovat geometrickými tvary, tentokrát zejména trojúhelníky. Z těch vycházela členění i střihová řešení, jejich vystříháním do kůže dosáhl slovenský designér dojmu klece, za vrcholy sešitými šifonovými trojúhelníčky zase působivých detailů. Kolekce Marcela Holubce je skutečně „srdcovou záležitostí“, a to nejen díky pocitům, ale také díky konkrétním šperkům i tiskům zobrazujícím skutečný lidský orgán.

Znatelný rukopis a jedna hedvábná premiéra

Kolekce Ahoy Sailor oblíbeného českého dua SISTERSCONSPIRACY v hale navodila uvolněnou jarní atmosféru. Pánská kolekce cílí na ty, kdo se chtějí oblékat klasicky, ale nevadí jim menší extravagance. Muž bude rozhodně vidět například v pruhované vestě a barevně rozčleněné košili, na druhou stranu v sortimentu značky Alice Klouzkové a Jany Jetelové najde klasické kalhoty, mikiny či umírněně potištěná trika. Ahoy Sailor můžete momentálně najít také v butiku Leeda.

Hana Zárubová, vítězka ceny pro „Czech Grand Návrháře“ roku 2012, do Budapešti nemohla dorazit osobně, avšak modely z vítězné kolekce Panto.No na mole zazářily i přes její nepřítomnost a typicky nevýraznou barevnost. Důmyslně střižené úplety, vlna i proševy, které české publikum tak dobře zná, dostalo tedy hlavně diváky maďarské, konfrontované s prací Hany Zárubové poprvé.

Zbrusu novou kolekci pro podzim/zimu 2013 na Central European Fashion Days připravila Zuzana Kubíčková. Při tvorbě myslela na ženu vyznávající pohodlí a eleganci zároveň, a tak výrazně barevná řada obsahuje hned několik variant nových hedvábných šatů „ozdobených“ viditelnými švy. Efekt otočení rubu do lícu si žádá precizní zpracování, ale to u technicky založené Zuzany Kubíčkové není absolutně žádný problém – totéž platí pro volbu nezačistit některé okraje. Lesk kolekci dodává modrá kostkovaná organza, nejzajímavějším materiálem je textil lisovaný do formy tabulky čokolády. Nechybí ani potisk – z deformované kohoutí stopy Zuzana Kubíčková ušila šaty, halenku i sukni. Objevuje se také na šále tvořící společně s psaníčky vítaný soubor doplňků.

Všechny kolekce si můžete prohlédnout v naší galerii.

Foto: Tamas Kovacs