Prostřednictvím této výstavy byli veřejnosti poprvé odhaleni finalisté vybraní Akademií designu ČR, ze kterých budou vyhlášeni vítězové během slavnostního večera ve Stavovském divadle 14. března 2015. V letošním roce se v rámci výstavy poprvé představují pouze tři finalisté v každé z autorských kategorií, nikoliv celé šíře nominací, jako tomu bylo v předchozích letech. Je jim tak dán větší prostor, což ještě podporuje originální architektura výstavy od Daniela Paterka. Výstava v Národním technickém muzeu potrvá až do konce března, souběžně s výstavou ve Window galerii České spořitelny v Rytířské ulici, která představí všechny nominované projekty v kategorii Objev roku.

Výstava CGD, foto Kateřina Uksová

Výstava CGD, foto Kateřina Uksová

Vizuál Cen Czech Grand Design je tradičně výsledkem práce dvojice oceněných v předchozím ročníku Cen. Titul Grand Designér roku získala v loňském roce módní návrhářka Monika Drápalová, vizuál ji zachycuje v japonském kimonu, které navrhla jako trofej pro letošní rok. „Přemýšlela jsem, jaký oděv má „cenu“… Nejdříve mě to vedlo spíše k obalu té věci, něco co by se vylouplo, co by vzbudilo zvědavost, překvapení, jako když se z malého stane velké. Ale lákavá byla i představa rituálu „pasování“ na vítěze, přehození cenného kusu látky, která člověka promění, dá mu hodnotu… Krásná látka a jednoduchý tvar – znak většiny obřadů… jakmile se dá pryč ta vážnost a dogma – získáme kimono. Univerzál. Unisex. Jemnost v tvrdosti,“ dodává Monika Drápalová. Autorkou fotografie, která tvoří vizuál letošních Cen je Kristina Hrabětová, držitelka ocenění Fotograf roku 2013.

Vizuál CGD

Vizuál CGD

Generálním partnerem Cen Czech Grand Design je již od roku 2006 Česká spořitelna a v letošním roce již po čtvrté Erste Premier, poskytovatel nadstandardních bankovních služeb. Petra Ondrušová, regionální ředitelka Erste Premier, k dlouholeté podpoře českého designu dodává: „Velmi nás těší, že se i letos podílíme na Cenách Czech Grand Design a díky naší podpoře Grand designéra roku mohla vzniknout tak originální a nadčasová cena pro dalšího vítěze. Se světem designu nás spojuje jedinečnost v detailu, kvalitní design našich služeb i výjimečné zážitky, které již několik let přinášíme těm nejnáročnějším klientům. Přeji letošním účastníkům hodně radosti z krásných věcí a životní inspiraci.“

Výstava CGD, Jan Hromádko

Výstava CGD, Jan Hromádko

Akademie Designu ČR volila v letošním roce nejlepší projekty v celkem jedenácti kategoriích, kterými jsou:
Designér roku – Cena Ministerstva kultury ČR, Módní designér roku, Designér šperku roku, Grafický designér roku, Fotograf roku, Obchod roku, Výrobce roku – Cena za průmyslový design Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, Objev roku a Síň Slávy. Udělena bude také Cena veřejnosti, o které mohou diváci hlasovat na internetu a ve výstavě do 6. března 2015 a vrcholnou kategorií je Grand designér roku – Cena Erste Premier, udělovaná přípravným výborem Cen absolutnímu vítězi napříč kategoriemi.

Ivana Mentlová

Ivana Mentlová

Do FINÁLE Cen Czech Grand Design hlasováním Akademie designu ČR postoupili:

Designér roku – Cena Ministerstva kultury ČR
DECHEM – Materiálová váza (Křehký), Vase study, Bandasky, Laboratory Lights (Kavalierglass)
Koncern Design Studio – dětská autosedačka Aton Q, Solution Q-fix (Cybex)
Milan Pekař – Krystalické vázy

Módní designér roku
LaFormela – kolekce S/S 2015
Ivana Mentlová – kolekce S/S 2015 Pietro Filipi Silverline
Jakub Polanka – kolekce S/S 2015

Designér šperku roku
Nastassia Aleinikava – kolekce Bow & Pearls a Vermeer
Janja Prokić – kolekce Hidden place
Zorya – konceptuální kolekce Poklady

Grafický designér rok
Tomáš Brousil a Radek Sidun – písmolijna Briefcase Type Foundry
Tomáš Celizna, Adam Macháček, Radim Peško – koncepce a vizuální styl 26. bienále grafického designu v Brně
ReDesign – vizuální styl festivalu Pražské jaro 2014

Fotograf roku
Jan Grombiřík – portréty Jany Kratochvílové pro Bluepaper
Adam Holý – kniha The Overview Effect (Polansky Gallery a VICE)
Václav Jirásek – fotografie pro katalog TON 2014-15

Obchod roku
Bistro & obchod No. 19 – koncept obchodu s bistrem a projekt Zástěrka
Kurator – výběr oblečení, módních doplňků, šperků a designových objektů
Lavmi – vizuální styl a koncepce obchodu ve Zlatnické 12

Výrobce roku – Cena za průmyslový design Ministerstva průmyslu a obchodu ČR
Kavalierglass – kolekce svítidel Laboratory Lights (DECHEM)
Lasvit – Svítidla Moulds (Jan Plecháč a Henry Wielgus), Ice (Daniel Liebeskind), Das Pop (Maarten Baas) a Frozen (Maxim Velčovský)
TON – Kolekce nábytku Merano (Alexander Gufler)

Objev roku
Jan Horčík – Boyscouts of Freedom (ve spolupráci s Tomášem Bilinou), Endless Illusion, Cutulum
Tadeáš Podracký a Markéta Kratochvílová – diplomové práce Dioscuri (Tadeáš Podracký), Enfant Terrible (Markéta Kratochvílová) a kolekce Skywalker, Pineapples, Finland Objects
Klára Vystrčilová – kožené oděvy s ručně vyšívanými aplikacemi

Slavnostní ceremoniál ze Stavovského divadla, který bude mít již podeváté na starosti režisér Thomas Zielinski, bude tentokrát přenášet v přímém přenosu ČT Art 14. března 2015 ve 20:25.

Foto: CGD