Hvězda současného holandského designu Ineke Hans je jednou z těch, které nikdy nezapomenou na Bořka Šípka. Byl to prý on, kdo ji ovlivnil v přemýšlení o světě designu, když pracovala kdysi v jeho holandském studiu. Své vlastní si otevřela v roce 1998 a od té doby proměňuje svět svými 3D projekty. Vlastními autorskými řadami a výstavami hledajícími archetypy předmětů či zjednodušení příběhu do předmětných piktogramů, ale stále více také sériově vyráběnými produkty pro prestižní světové značky, jako jsou Cappellini, Iittala, Magis, Offect, Ahrend nebo Lensvelt. Kromě speciální instalace výběru prací z poslední doby představí Ineke Hans v Praze také novinku – skleněný puntíkovaný set pro českou značku Křehký. Její výstavu najdete v Art House, Colloredo-Mansfeldský Palác, Karlova 2, Praha 1.

Nizozemský designér Gijs Bakker, ideolog a vizionář konceptuálního designu, zakladatel a vůdčí osobnost legendárních Droog Design přijíždí po deseti letech na Designblok do Prahy, aby ukázal, proč je zároveň jedním z nejrespektovanějších hvězd současného designu šperku. Gijs Bakker studoval průmyslový a šperkařský design v Amsterdamu i Stockholmu. V roce 1993 založil společně s teoretičkou a historičkou umění Renny Ramakers skupinu Droog Design. Tato skupina ukázala, že design může být velmi konceptuální záležitost, aniž by rezignoval na užitnost, aniž by směřoval k postmoderně. Může se dále vyvíjet a mít vysoké ambice, může v něm být prostor pro experiment, umělecké koncepty i hru. Gijs Bakker je od roku 2009 kreativním ředitelem galerie HAN se sídlem na Tajvanu, která má za cíl posilovat designovou identitu Tajvanu a při tvorbě produktů spolupracovat s tradičními řemeslníky. Od roku 1987 do roku 2012 působil na Design Academy  v Eindhovenu, kde se významně zasloužil o rozkvět a věhlas této školy.  Bakker nerezignoval ani na vlastní designérskou tvorbu. Jeho práce se objevují na prestižních veletrzích Art Basel Design Miami nebo Milano Design Week. Jsou zastoupeny ve světových galeriích a muzeích. Jeho díla si můžete prohlédnout v Art House, Colloredo-Mansfeldský Palác, Karlova 2, Praha 1.

Gijs Bakker

Další nizozemský designér Frank Tjepkama a jeho realizace na pomezí umění a designu provokující svými myšlenkami, celospolečenským apelem i fantazií mohli obdivovat lidé na výstavách Droog Design, veletrhu Design Miami, stejně jako v newyorském Museum of Art and Design nebo v Museum fur Kunst und Gewerbe v Hamburku. V Praze se studio Tjep., založené v roce 2001, představí velkorysou instalací v Tanečním sále Art Housu, které budou vévodit robotické sedací šperky Il treno fuori společně s imaginárními interiérovými stopovými prvky, které budou promítnuty do kolekce Doba bronzová, která bude mít v Praze světovou premiéru.

Renomovaný italský designér Ferruccio Laviani, který vstoupil do mezinárodního povědomí společně s hnutím Memphis koncem osmdesátých let, je dnes spojován hlavně s prací pro přední italské značky Kartell, Foscarini, Moroso, Boffi nebo Flos, ve kterých však nikdy nepopřel smysl pro hravost a okouzlení. V Praze se představuje unikátní instalací pošty navrženou pro Veuve Clicquot, jejíž součástí bude i originální mobiliář vycházející ze stolu legendární vdovy Clicquotové, zakladatelky značky. Jeho instalaci si budete moci skutečně užít – třeba tím, že pošlete pohled svým nejbližším. Instalaci najde v Superstudiu Evropa, Václavské náměstí 25, Praha 1.

Tito umělci však nejsou jediní, a tak byste si letošní ročník Designbloku rozhodně neměli nechat ujít.

Foto: Designblok