V pořadí šestnáctý ročník Designbloku se bude konat od 6. do 12. října a jeho tématem je Dětství. Kurátoři Jana Zielinski a Jiří Macek nabádají ke hře, k zapojení fantazie a k otevřenosti novým zážitkům. A zážitků bude na největší přehlídce designu ve střední Evropě letos skutečně hodně. Na Designblok letos zavítá více než stovka zahraničních účastníků. Česká designérská špička tak bude hrát otevřený zápas na mezinárodním poli a přitom bude mít výhodu domácího prostředí.

Novinky interiérového designu jako nábytek, svítidla, doplňky od renomovaných interiérových značek, najdete v Superstudiu Evropa. V bývalém Šroubkové Grand hotelu na Václavském náměstí bude na padesát prestižních značek. Kromě českých výrobců zde budou vystavovat zahraniční designéři jako Cappellini, Tom Dixon, Moooi, Hay, Artemide, Ikea PS a vedle nich Brokis, Křehký, Bomma, Kavalier Glass, nebo Preciosa. A návdavkem si zde významný italský architekt Ferruccio Laviani otevře poštu, kterou navrhl pro šampaňský dům Veuve Clicquot. Na pokladně Superstudia Evropa si budete moci vyzvednout zdarma noviny Designbloku, kde jsou obsaženy informace o nejdůležitějších bodech programu Designbloku. K dispozici bude i katalog a nový Designblok magazine.

V Mikulandské, bývalém prostoru základní školy, bude umístěno druhé Superstudio Designbloku nazvané HRA. Na dvoře vás přivítá stromová instalace v koruně lípy, kterou pro Vitru navrhl Maxim Velčovský. Bude zde umístěna i hlavní výstava letošního Designbloku. Kromě této výstavy zde budou interaktivní instalace lifestylových značek jako Nike, Botas 66, Heineken, Specialized, tělocvična Riada, instalace Veroniky Jirouškové a Lenky Míkové nazvaná Dílna, kde si budete moci odpočinout pracovní výchovou a zažít mnoho dalšího. Svou premiéru zde bude mít také nová Škoda Fabia.

Pro setkání s designéry, případně i na přímé nákupy od nich, bude připraveno Openstudio v domě U minuty na Staroměstském náměstí, které stojí přímo vedle Orloje. Pro projekty na pomezí umění a designu bude již podruhé v historii Designbloku otevřen Art  House v Colloredo-Mansfeldském paláci u Karlova mostu. Zde potkáte světové hvězdy jako Gijs Bakker, Ineke Hans, Tjep, Numeró 111, ale i české jako Liběnu Rochovou, Jakuba Berdycha, Jiřího Příhodu nebo Evu Eislerovou.

Jestliže před designem upřednostňujete “pouze” módu, pak je tu pro vás připravena Fashion Stage v kostele Svatého Šimona a Judy. Z více než 40 módních návrhářů a šperkařů, kteří se na Designbloku představí, je jich téměř polovina ze zahraničí. I zde je podstatné ukázat českou módu, kterou Designblok dlouhodobě podporuje v mezinárodním kontextu. Kromě antverpské značky Lena Lumelsky, bude mezi highlighty patřit zejména účast Bastiana Vische, vítěze prestižní holandské soutěže Lichting v přehlídkách Diploma Selection. Česká špička Monika Drápalová, Hana Zárubová, Pavel Brejcha své kolekce představí páteční večer. V sobotu uvidíte na mole více než dvacet mladých návrhářů z celé Evropy. Instalace módy a šperku ale protkávají celý Designblok.

Letošní ročník bude dle všeho mimořádně zajímavý a to své si v něm najde skutečně každý. Iconiq bude pro vás vše sledovat a přinášet poznatky a recenze po celou dobu.

Foto: Designblok