Tématem letošního ročníku Designbloku jsou Ikony. Pro kreativního ředitele SIMPLE Lukáše Loskota nebylo tak složité vybrat tu správnou ikonu pro letošní prezentaci. “Motorkářská kožená bunda, ve francouzštině označována Le perfecto, je jedním z věčných kusů šatníku. Opakuje se zatím ve všech kolekcích Hedi Slimana pro Saint Laurent a je tak esencí nového stylu Saint Laurent, na který jsme chtěli upozornit,” říká Lukáš Loskot.

Realizací instalace bylo pověřeno tvůrčí duo Jan Grombiřík a Matouš Tichý. Jan Grombiřík úzce spolupracuje s architektkou Evou Jiřičnou nebo módními návrháři Antonínem Šimonem a Jindrou Jansovou. Jeho práce byly k vidění v galeriích Barbarrian Art Gallery Curych, V1 Gallery Londýn, Milk Studios New York a Leica Gallery Praha. V soutěži Czech Grand Design 2012 byl nominován v kategorii Fotograf roku a v roce 2011 získal cenu Frame. V současné době spolupracuje s rakouským umělcem Hermannem Nitschem na dokumentárním cyklu fotografií stavby Sonocentra v Brně. Matouš Tichý vystudoval AVU Ateliér grafiky II pod vedením Vladimíra Kokolii a nyní se věnuje fotografické tvorbě v tandemu s Janem Grombiříkem.

Pánové se ujali nejen fotografování, ale tvůrčím způsobem pojednali celý koncept. Instalace se nachází v zatemněné místnosti, kde se světlo bude striktně soustřeďovat na koženou bundu. Instalace má symbolizovat oltář. Aby to tak bylo, je celkový dojem ještě podpořen speciální vůní vykuřovadla a zkomponovanou mystickou hudbou. “Člověk by se měl příchodem do místnosti dostat do úplně jiného světa; všechny jeho smysly by se měly zatočit,” podotýkají Tichý s Grombaříkem. Nedílnou součástí je modelka Karolína Mrozková, která patří k nejžádanějším modelkám současnosti a sama křivák Saint Laurent vlastní.

My už jsme měli to štěstí si tuto instalaci užít a vám ji můžeme jen a jen doporučit. Expozice je ke zhlédnutí v Art House Colloredo-Mansfeldském paláci v Karlově ulici 2.

GROM_8_013 001

Foto: SIMPLE