Superstudio letos najdeme ve slavném secesním Grandhoteul Evropa na Václavském náměstí. Na pěti patrech budovy se se svými novinkami představí ti nejlepší čeští a zahraniční výrobci.

Šroubkův hotel, dnes Grandhotel Evropa, patří k významným památkám české secese se zachovalými dobovými interiéry. Byl budován v letech 1903 až 1905 architekty Bedřichem Bendelmayerem a Aloisem Dryákem přestavbou původní budovy z roku 1889. V přízemí je dochována kavárna s galerií, francouzská restaurace, secesní schodišťová hala. Na interiérech se podíleli architekti Bohumil Hübschman, Jan Letzel či Ladislav Šaloun.

V Zrcadlovém sále hotelu se v roce 1912 konalo jediné autorské čtení Franze Kafky v Praze. V roce 1932 se před hotelem shromáždil tisícihlavý dav, aby pozdravil zde ubytovaného Čechoameričana Antonína Čermáka, starostu Chicaga. O sedm let později v hotelu pobýval Brit Nicholas Winton a přesvědčoval ohrožené židovské rodiny, že jejich děti odveze do bezpečí.

„Prémiové hlavní Superstudio bude letos umístěno v secesní historicky významné budově přímo v centru města. Jeho umístění tak přímo kontrastuje s loňským umístěním Superstudia do industriálních prostor Nákladového nádraží Žižkov. Kontrasty vynikající architektury a špičkového současného designu jsou pro návštěvníky Designbloku vždy přínosem a věříme, že ne jinak tomu bude i letos. Konec konců secese byla pro český design velmi důležitým obdobím“ říká ředitelka Designbloku Jana Zielinski a Jiří Macek, kreativní ředitel Designbloku, dodává:  „Návštěvníci se opět budou moci podívat do prostor, které jsou normálně nedostupné. Již nyní můžeme prozradit, že i ostatní hlavní výstavní prostory Designbloku budou v centru města a v pochozí vzdálenosti od Superstudia Evropa“.

Druhé Superstudio s tématem Hra návštěvníci najdou v Mikulandské ulici a Openstudio pro designéry se přesouvá do středověkého domu U Minuty na Staroměstském náměstí.

Openstudio U Minuty

Slavný Dům U Minuty je perlou renesanční architektury, ve které bude umístěno Openstudio Designbloku. Měšťanský dům z počátku 15. století stojí na rozhraní Staroměstského náměstí a Malého rynku a zaujme kolemjdoucí především nesmírně působivou fasádou, jež je celá pokryta ozdobnými sgrafity zachycujícími výjevy z řecké mytologie i biblických a renesančních legend. Na konci 19. století zde bydlel Franz Kafka. Na Dům u Minuty navazují další dvě budovy spojené v jeden objekt, které budou rovněž využity pro Openstudio.

Openstudio Designbloku bude jako již tradičně věnováno prezentacím designérů a designérských studií v celém spektru současného designu  (produktový design, módní design, design šperku, grafický design) a prezentacím školních ateliérů. Návštěvníci se mohou těšit na profilové výstavy vybraných domácích a zahraničních studií.

V Openstudiu U Minuty letos diváci naleznou také pravidelnou výstavu Designblok Talent Cards vybraných talentů českého designu a výstavu nejlepších diplomantů vzniklou z prvního ročníku mezinárodní soutěže Designblok Diploma Selection.

dum_u_minuty9

Superstudio Mikulandská

Kromě prémiového Superstudia v Grandhotelu Evropa bude v rámci 16. ročníku Designbloku otevřeno ještě druhé Superstudio v budově bývalé základní školy Mikulandská, která bude do budoucna sídlem technologických ateliérů Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. V tomto Superstudiu bude umístěna hlavní výstava odrážející téma Designbloku – dětství /fantazie, volnost, hra/. Kurátořiji nazvali jednoduše Hra a připravují ji se skupinou evropských designérů. Bude se jednat o soubor interaktivních zážitků.

Podle hlavní výstavy, umístěné v prvním patře Superstudia, bude tématicky pojata i celá budova Superstudia Mikulandská. Budou zde primárně umístěné instalace, které se budou hodit k dětství či hře, a díky svým větším prostorovým možnostem umožní toto Superstudio účastníkům velkorysejší přístup k instalacím.

Foto: Archiv firem