Designblok odhaluje letošní výstavní prostory

/ Redakce

Designblok se v rámci šestnáctého ročníku představí hned v několika budovách v centru Prahy. První, co zástupci odtajnili, bylo Superstudio.

Superstudio letos najdeme ve slavném secesním Grandhoteul Evropa na Václavském náměstí. Na pěti patrech budovy se se svými novinkami představí ti nejlepší čeští a zahraniční výrobci.

Šroubkův hotel, dnes Grandhotel Evropa, patří k významným památkám české secese se zachovalými dobovými interiéry. Byl budován v letech 1903 až 1905 architekty Bedřichem Bendelmayerem a Aloisem Dryákem přestavbou původní budovy z roku 1889. V přízemí je dochována kavárna s galerií, francouzská restaurace, secesní schodišťová hala. Na interiérech se podíleli architekti Bohumil Hübschman, Jan Letzel či Ladislav Šaloun.

V Zrcadlovém sále hotelu se v roce 1912 konalo jediné autorské čtení Franze Kafky v Praze. V roce 1932 se před hotelem shromáždil tisícihlavý dav, aby pozdravil zde ubytovaného Čechoameričana Antonína Čermáka, starostu Chicaga. O sedm let později v hotelu pobýval Brit Nicholas Winton a přesvědčoval ohrožené židovské rodiny, že jejich děti odveze do bezpečí.

„Prémiové hlavní Superstudio bude letos umístěno v secesní historicky významné budově přímo v centru města. Jeho umístění tak přímo kontrastuje s loňským umístěním Superstudia do industriálních prostor Nákladového nádraží Žižkov. Kontrasty vynikající architektury a špičkového současného designu jsou pro návštěvníky Designbloku vždy přínosem a věříme, že ne jinak tomu bude i letos. Konec konců secese byla pro český design velmi důležitým obdobím“ říká ředitelka Designbloku Jana Zielinski a Jiří Macek, kreativní ředitel Designbloku, dodává:  „Návštěvníci se opět budou moci podívat do prostor, které jsou normálně nedostupné. Již nyní můžeme prozradit, že i ostatní hlavní výstavní prostory Designbloku budou v centru města a v pochozí vzdálenosti od Superstudia Evropa“.

Druhé Superstudio s tématem Hra návštěvníci najdou v Mikulandské ulici a Openstudio pro designéry se přesouvá do středověkého domu U Minuty na Staroměstském náměstí.

Openstudio U Minuty

Slavný Dům U Minuty je perlou renesanční architektury, ve které bude umístěno Openstudio Designbloku. Měšťanský dům z počátku 15. století stojí na rozhraní Staroměstského náměstí a Malého rynku a zaujme kolemjdoucí především nesmírně působivou fasádou, jež je celá pokryta ozdobnými sgrafity zachycujícími výjevy z řecké mytologie i biblických a renesančních legend. Na konci 19. století zde bydlel Franz Kafka. Na Dům u Minuty navazují další dvě budovy spojené v jeden objekt, které budou rovněž využity pro Openstudio.

Openstudio Designbloku bude jako již tradičně věnováno prezentacím designérů a designérských studií v celém spektru současného designu  (produktový design, módní design, design šperku, grafický design) a prezentacím školních ateliérů. Návštěvníci se mohou těšit na profilové výstavy vybraných domácích a zahraničních studií.

V Openstudiu U Minuty letos diváci naleznou také pravidelnou výstavu Designblok Talent Cards vybraných talentů českého designu a výstavu nejlepších diplomantů vzniklou z prvního ročníku mezinárodní soutěže Designblok Diploma Selection.

dum_u_minuty9

Superstudio Mikulandská

Kromě prémiového Superstudia v Grandhotelu Evropa bude v rámci 16. ročníku Designbloku otevřeno ještě druhé Superstudio v budově bývalé základní školy Mikulandská, která bude do budoucna sídlem technologických ateliérů Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. V tomto Superstudiu bude umístěna hlavní výstava odrážející téma Designbloku – dětství /fantazie, volnost, hra/. Kurátořiji nazvali jednoduše Hra a připravují ji se skupinou evropských designérů. Bude se jednat o soubor interaktivních zážitků.

Podle hlavní výstavy, umístěné v prvním patře Superstudia, bude tématicky pojata i celá budova Superstudia Mikulandská. Budou zde primárně umístěné instalace, které se budou hodit k dětství či hře, a díky svým větším prostorovým možnostem umožní toto Superstudio účastníkům velkorysejší přístup k instalacím.

Foto: Archiv firem