Mluvit s Martinou Špetlovou je stejné, jako se dívat na její tvorbu. Přijde vám hrozně vzdálená, ale zároveň se k ní chcete co nejvíce přiblížit. Chcete skrz slova načerpat trochu vědění o tom, jak to chodí „ve světě“, stejně jako toužíte poznat způsob, jakým dosáhla těch neskutečně efektních materiálů.

Absolventka londýnské Central Saint Martins vycházela při tvorbě zimní kolekce z letní. Do kůže vyřezala pravidelné linie, kterými rovnoměrně proplétala satén. Konečný „cik-cak“ se mísí s neméně výrobně náročnou kůží plisovanou i detaily z kůže lososa. Tam, kde tvrdý materiál chybí, ho střídá jakási cuchaná pletenina.

Divoká barevnost a spletitost celé kolekce v kombinaci se sedmdesátkovými platformami dala sobotní prezentaci v galerii Křehký velký říz. Martina do rytmu hudby rozpohybovala modelky a nikdo nezabránil alespoň malému pousmání. Nebyla to ale jen reakce na celkovou veselost. Byl to i projev radosti z čerstvého vzduchu.

Martina Špetlová snad všem konečně dokázala, jak důležitá je práce s materiálem, a to nejen vnímat ho jako hmotu, nýbrž se mu bedlivě věnovat a zkoumat jeho možnosti detailněji, piplat se s drobnostmi, mixovat textury, tedy zkrátka dělat to, v čem tkví budoucnost módního návrhářství.

Usměvavá Češka prodává momentálně v Londýně a v Hongkongu. Právě tamější trh ji láká, jenže, jak mi svěřila, na asiaty dělá moc těžké oděvy. Léto 2014 by tedy mělo být ve znamení větší lehkosti. Můžeme jen doufat, že ho Martina přijede opět prezentovat také do České republiky.


Foto: Gábina Slaninková