DPFW: Dvě roviny Pavla Brejchy

/ Redakce

Návrhář Pavel Brejcha a jeho marketingová ředitelka, poradkyně a druhá osoba tvůrčího procesu Katarína Král získali za minulý rok nominaci na cenu Czech Grand Design. Co jiného tedy během sobotního přehlídkového odpoledne akce Designblok Premier Fashion Week očekávat, než další hodnotnou kolekci. Přišla, ba dokonce nakonec přišly dvě.

Návrhář, který před odstartováním kariéry v Čechách studoval a pracoval v zahraničí, myšlenkou nové řady na jaro/léto 2013 nijak nepřekvapil. Stále jí zůstává tvorba pro rychle žijící městskou ženu s chutí vypadat i cítit se dobře.

„Podkategorií“ myšlenky, neboli hlavním tématem, byly kontrasty, a to jak kontrasty materiálů, tedy rozpor volnosti látek rozevlátých se seriózností tuhých límečků, tak i barevných ploch. Odstíny ovoce, jak je sám Pavel označuje, jsou podle jeho slov „na české poměry dost odvážné a radikální.“

Novou kolekcí své ženě Brejcha rozšiřuje šatník o šortky, sukně, trika, bundičky i šaty, které se shodují ve vybraných detailech. Tři modely například spojuje motiv kapsové patky na prsou – jednou sice bez kapsy, ale přesto přítomné, podruhé pouze naznačené, tedy po celém obvodu všité do předního dílu.

Technologických zajímavostí je ale mezi oděvy více: oboustranné šortky vzniklé na základě potřeby ještě-něco-přidat, šedý kabát z na dotek příjemného materiálu, který Brejcha rozčlenil bez toho, aby to vyžadoval vypasovaný střih, či softshellová bunda, jejíž trup by mohl náležet striktně elegantnímu saku, zatímco rukáv ukončený v celé manžetě dodává uvolněnost. Jediné, co u přehlídkových prototypů hodně zamrzelo, bylo ne úplně dokonalé zpracování.

Brejchův nezastavitelný vývoj

„Pro návrháře je náročné jít dolů. Odtrhnout se od konceptu, čistoty, jít do ulice a udělat obyčejné, nositelné a akceptovatelné oděvy,“ řekl Brejcha ke své cestě. „Máme radost z toho, jak kvete naše zahrada.“

Tvůrčí dialog totiž oba reprezentanti značky popisují jako obdělávání vlastní zahrady, kde se mají všichni cítit dobře a často ji navštěvovat. Nominace na Grand designéra roku 2012 je pak pro Pavla Brejchu novým přírůstkem v podobě stromu. „Budeme nadále pracovat tak jako minulý rok, a pokud nás zase někdo ocení, bude to samozřejmě fajn,“ komentovala s úsměvem Katarína Král svůj postoj k zodpovědnosti nominace.

Ovšem na to, že stále běží první čtvrtina roku, toho mají Katarína s Pavlem za sebou dost. Kromě S/S 2013 prezentovali v rámci Designblok Gala i v našich vodách nevídanou kolekci pre-fall. „Byl to požadavek organizátorů,“ řekl Brejcha. „Připravil jsem tři odvážnější skici, které nám dají prostor otevřít vrata podzimu a zimy 2013.“ 

„V pre-fallu je silueta, která by mohla jít ihned do prodeje,“ řekla mi během sobotního odpoledne Katarína Král, kdy jsem ještě ani netušila, co přijde. Ale vskutku, třetí model vystavený v neděli na Gala byl skvělý. Pohyboval se přesně na hranici troufalosti a přirozenosti, tedy tam, kam je nutné posunout běžné české ženy.

Značka Pavel Brejcha Line, neboli teď již oficiálně zkráceně PBL, si brzy najde své stálé a nepostradatelné místo na trhu. Stačí jen vytrvat…


Foto: Hermina.cz; Gábina Slaninková

0 Comments

    Leave a Comment