(DREFT) PRAGUE FASHION WEEK

9. 9. – 15. 9. 2013
Alšovo nábřeží
Oficiální web
Vstupenky

Cílová skupina:

Lidé, kteří nepátrají po souvislostech a uspokojí je pozlátko, prázdná slova a fotostěna.

Historie:

Úplně první fashion week podpořený pracím práškem Dreft se konal v roce 2011. Tenkrát patřil k známému festivalu Designblok. Tým Designbloku v čele s Janou Zielinski a  tým „dnešního“ Dreftu v čele s Bárou Bergovou a Karolínou Bosákovou se rozpojily. Designblok má od roku 2012 svůj Premier Fashion Week, paní Bergová a Bosáková zase Dreft Fashion Week. Letos ho chtěly přejmenovat na Prague Fashion Week a podle propagačních materiálů se zdá, že se to i přes potíže s již registrovaným názvem povedlo. Pro nás a řadu dalších ale “Dreft” zůstává stále “Dreftem”.

Návrháři a značky:

Od pondělí 9. září do pátku 13. září neuvidíte ani jednu přehlídku. “Dreft” má sice na programu tři, všechny jsou ovšem na pozvánky. První, otevírací, ukáže práci Japonky Saphir East, druhá, středeční, zase Tatiany Kovaříkové. Že “jste Replay” se s pozvánkou přesvědčíte během přehlídky třetí. (Klára Nademlýnská a Ivana Mentlová by měly mít přehlídku v rámci úterního koktejlu, jak bude vypadat, nevíme.)

Veřejné přehlídky se konají až o víkendu 14. a 15. září. Kromě třech českých návrhářek, (opět) Tatiany Kovaříkové, Beaty Rajské a Jindry Jansové, a přehlídek studentů UMPRUM a UJEP, jsou na programu prezentace obyčejných předražených konfekcí typu Replay (opět) a Diesel.

Doprovodný program:

Už minulý rok se skládal Dreft Fashion Week zejména z koktejlů a party, letos tomu není jinak. V prvních pěti dnech je jich hned několik (přibližně pět). V programu ale zaujme páteční bod Fashion is Great Britain, který slibuje přednášku architektky Evy Jiřičné. Zatím to ale vypadá, že je také na pozvánky.

Soutěž pro mladé talenty:

(Dreft) Prague Fashion Week vyhlásil jako minulý rok soutěž s názvem Dreft Black Card. Letos ji získal Muž roku 2010, stylista Moniky Bagárové a zřejmě tedy i módní návrhář, Lukáš Macháček. Jeho černobílá, střihově zajímavá kolekce je velmi líbivá a díky kontrastům i dost efektní. Bohužel ji chybí originalita. Podle našich informací se do soutěže Dreft Black Card hlásila mnohem zajímavější jména.

V porotě Dreft Black Card sedí redaktorky Cindy Kerberová (ex iDnes.cz), Františka Čížková (Blesk), Lucie Janotová (Harper´s Bazaar) a Danica Kovářová (Dolce Vita). Vítěz (tedy letos Lukáš Macháček) získal zdarma molo, 60 tisíc korun a příslib prostoru pro prezentaci kolekce v roce 2014.

Tip Iconiq.cz:

Těšíme se na přehlídku studentů UJEP, s jejichž pracemi Praha zas tak často do kontaktu nepřijde.

 

dreft

MERCEDES-BENZ PRAGUE FASHION WEEKEND
18. – 22. září
Pařížská ulice
Oficiální web
Vstupenky

Cílová skupina:

Lidé, kteří mají rádi a sledují českou módu (dá se říct, že i módu obecně), zajímají se o kontext a vidí za fotostěnu.

Historie:

Prague Fashion Weekend v takové formě, jak ho známe dnes, debutoval v roce 2012. Na jaře 2013 jsme se dozvěděli, že za titulárního partnera získal Mercedes-Benz, a připojil se tak do světoznámé rodiny bílých stanů. V čele stojí ředitelka Stars Communication Janina Šlemínová, art directorkou je stylistka a choreografka Olo Křížová.

Návrháři a značky:

Mercedes-Benz Prague Fashion Weekend 2013 se může chlubit téměř 54 jmény návrhářů, značek a uměleckých škol. Svůj nabitý čtyřdenní program sestavil z konfekce, starších českých návrhářů, mladých pulzujících designérů i progresivních, téměř neznámých talentů. K našim návrhářům se pak přidají i jména zahraniční, a to například z Maďarska nebo z Malajsie.

Více o programu si můžete přečíst zde. Většinu návrhářů také postupně představujeme profily s popisem nové kolekce i zajímavými odpověďmi na společné otázky. Všechny přehlídky pak budeme přenášet v reálném čase online.

Doprovodný program:

Většina akcí doprovodného programu Mercedes-Benz Prague Fashion Weekend 2013 se odehraje ve STUDIU designSUPERMARKET v krásném Štencově domě, hned za rohem od bílého stanu.

Za prvé studio nabídne několik přednášek a hovorů. Nás bude zajímat třeba diskuze o “udržitelné módě” s Kamilou Boudovou v pátek ve 12:00. Nenecháme si ujít ani výstavu finalistů soutěže pro mladé fotografy nebo komentovanou projekci videí českých návrhářů, které dala dohromady Veronika Ruppert z pořadu Modeschau Radia Wave.

Ve STUDIU designSUPERMARKETu bude také po celou dobu konání MBPFW možno české návrháře nakoupit.

Soutěž pro mladé talenty:

Mercedes-Benz Prague Fashion Weekend pořádá soutěž START_UP. Téma, společné pro kategorii design oděvu i design doplňku, je pro letošní ročník Bod zrodu. Celkem se do finále soutěže dostala více než desítka talentů.

V porotě sedí například street style fotografka Marika Majorová, návrháři Marcel Holubec a Liběna Rochová, estetička Helena Jarošová a Olo Křížová. Vítěz v kategorii design oděvu získá 100 tisíc korun, v kategorii doplňku pak 50 tisíc korun.

Tip Iconiq.cz:

Velmi se těšíme na nedělní přehlídku Mirky Horké, kterou chystá společně s betonovým studiem Gravelli a tanečníkem Yemi A.D. Jedná se o pánskou kolekci ze lnu místy potřeného betonem a betonových doplňků, jako jsou knoflíčky či boty. (22. září, 19:00)

 

Prague Fashion Weekend

 

DESIGNBLOK PREMIER FASHION WEEK
7. – 13. 10.
Kostel sv. Šimona a Judy
Oficiální web
Vstupenky

Cílová skupina:

Mladí umělci zvědaví na experimenty studentů a zároveň starší publikum zvyklé na naše návrhářské stálice.

Historie:

První Designblok Fashion Week proběhl v roce 2008. V roce 2011 získal za partnera Dreft. Jak už jsme psali výše, týmy se rozpojily a vznikly dva nové “fashion weeky” – zmiňovaný “Dreft” a Designblok Premier Fashion Week, kde slovo “premier” značí partnera Erste Premier.

Letos v březnu přišel “Premier” dokonce s první jarní verzí, dává si tak za úkol nastolit režim fungující v zahraničí. Říjnový módní týden doplňuje tradiční přehlídku českého designu, festival Designblok.

Návrháři a značky:

Designblok Premier Fashion Week sází na osvědčené a oblíbené české návrhářky, jako jsou Hana Zárubová, Klára Nademlýnská nebo Liběna Rochová. Mezi ně vkládá přehlídky mladších jmen jako Miro Sabo, Cockerel či Monika Krobová. Velkým lákadlem je určitě zahraniční host, značka A.F. Vandevorst, jehož prezentace se však odehraje v rámci veřejnosti uzavřeného gala večeru.

Mladé zahraniční designéry z různých zemí ukáží přístupné přehlídky Diploma Selection a Fresh from Flanders.

Doprovodný program:

Zkráceně – celý Designblok. Snad ve všech festivalových studiích najdete alespoň trochu módy nebo šperku. Detailněji vás budeme informovat na začátku října.

Soutěž pro mladé talenty:

I Designblok Premier Fashion Week má svoji soutěž. Jmenuje se Fashion Talent Card a poskytuje výhercům molo zdarma na podzimní i jarní verzi akce. Loni i letos karty získali experimentální studenti UMPRUM, tentokrát to jsou konkrétně Lukáš Spilka, Kateřina Plamitzerová a Daria Makeeva. Další talentovou kartu uděluje časopis Elle – tu získaly Marie Petráková a Petra Pluháčková se společným projektem, obě taktéž studují na UMPRUM.

V porotě Fashion Talent Card je Jana Zielinski, Liběna Rochová, Andrea Běhounková a Saša Jány.

Tip Iconiq.cz:

Z programu Designblok Premier Fashion Week si zřejmě nenecháme ujít nic, ale už teď se nemůžeme dočkat přehlídek návrháře Mira Saba (9. 10., 21:00) a značky PBL Prague Kataríny Král a Pavla Brejchy (11. 10., 18:00)

designblok premier

*Akce jsou řazeny dle data konání

Foto: Archiv akcí