Příležitostí se zviditelnit a odstartovat svoji kariéru nemá český mladý návrhář moc. Bez prostředků na prezentaci se před ním zavírají dveře většiny možností. Proto je dobře, že už devátým rokem perfektně funguje projekt Shooting Fashion Stars, který designérům poskytne molo i zákulisí bez nároků na poplatky.

Letos toho využijí Pavel Berky, Monika Přikrylová, Lucie Králová a duo Mirka Horká & Štěpán Růžička, jejichž nejnovější kolekce budou dnes večer k vidění v úplné premiéře. K tomu, jak budou nakonec vypadat, vám poskytneme několik indícií.

Koho tedy uvidíte?

Pavel Berky čerpal ze svého romského původu, ovšem s vynecháním prvoplánových klišé. Vyhýbám se stereotypním obrazům této kultury a z tradičního oděvu si beru jen kostry, siluety, které transformuji do současnosti. Inspiraci nacházím v romantické nostalgii a celkového dojmu z prostředí, ve kterém jsem vyrůstal,“ řekl bývalý student VŠUP.

Jinou kulturu, tentokrát mongolskou, si za inspiraci vzala Monika Přikrylová, studentka Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Ve své kolekci se snažila propojit tradice se současnými trendy.

Lucie Králová hledala v umění, za vzor jí posloužily sochy Olbrama Zoubka. „Cílem bylo vytvořit kolekci, v níž hraje hlavní roli postava-figura, chcete-li socha, která v jednotlivých modelech střídavě vyniká, či se ztrácí, ale stále hraje tu nejdůležitější úlohu,“ napsala o svém záměru absolventka Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě.

Aby dosáhla svého cíle Mirka Horká, která studovala na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, spojila se s umělcem a absolventem ateliéru K.O.V. pražské VŠUP Štěpánem Růžičkou. Duo čerpalo z Čechovovy hry Racek.

Čtveřici pěti tvůrců doplní i tentokrát host. Do Prahy kvůli Shooting Fashion Stars zavítá Dagmar Kestner, jejíž tvorbu by si podle kreativní ředitelky projektu Olo Křížové mělo české publikum vychutnat zejména díky v současnosti oblíbenému využívání historicky hodnotných technik.

Přímý přenos jen díky Iconiq.cz

Výběr účastníků není vůbec lehká záležitost. Na starosti ji mají SFS Guardians, odborná porota, jejíž sestavu letos tvoří například ředitelka Stars Communication Janina Šlemínová, Olo Křížová, umělec Michal Pěchouček, návrhář Pavel Ivančic nebo módní redaktorka Veronika Ruppert.

O tom, jaké kvality nabídnou porotou určení návrháři, se můžete přesvědčit sami na Iconiq.cz, který vám exkluzivně přinese online streaming celé akce. Vše vypukne již dnes ve 20:30!


Foto: Archiv návrhářů a firem