Letos si hlavní organizátorka celé akce Olga Vrbíková, která v podstatě vše od samotného začátku vybudovávala s nulovým rozpočtem, přizvala do Brna šest zvučných návrhářských jmen hledající inspiraci v přírodě, a stejně tak se postarala o rozšíření „přehlídkového mola“ do hlavní galerie s názvem Procházková síň.

Jakmile se nachýlila osmá hodina večerní, předsálí začalo lehce praskat ve švech a já se společně s dalšími módními nadšenci uchýlila do prostor hlavní galerie. Jak už to tak bývá, nastalo menší módní zpoždění, proslov moderátorky Veroniky Ruppert a celá akce, která měla skladbu rozdělenou na tři části doplněnou o rozhovory, mohla rázem začít.

Jako první přišly na řadu modely návrhářky Ely Jediové, která se přiznává, že navrhuje to, co by nosila ona sama. Její pátá kolekce nabídla nadýchané materiály, splývavé siluety. Vše vychází z přírodních motivů, Ela se inspiruje lesem a venkovem. Modely jsou skromné, určené především na letní nošení. Jednotlivé kousky jsou k dostání v brněnském Pokojíku.

Poté se představila brněnská rodačka Daniela Pešková s The Wood Collection. Byla to jediná návrhářka, která svou práci prezentovala na této akci již podruhé. Předvedla jedinečné modely vytvořené z přírodního hedvábí, kůže a vlny. K vidění byly volné kousky, vzdušné halenky a široké kalhoty, chytré aplikace kolem krku či na zádech. Vše inspirováno tématikou dřeva. V rozhovoru s Veronikou se rozpovídala o své stáži u A. F. Vandevorst, která ji dopomohla k celkové změně, jak profesní, tak i osobní. Daniela právě dokončila své bakalářské studium v ateliéru Marie Štranekové ve Zlíně a nyní se (pokud projde úspěšně přijímacím řízením) hodlá přesunout do Bratislavy.

Ostřílenou Petru Ptáčkovou jste mohli spatřit např. na Shooting Fashion Stars. Koncem března se také tato návrhářka podívala do Maastrichtu, kde se konalo setkání designérů a šperkařů z celé Evropy. Velice si pochvalovala přátelskou a zároveň velice profesionální atmosféru. Nyní dokončuje své studium v Paříži. V nedávné době zaznamenala obrovský úspěch – stala se hlavní asistentkou stylistky u natáčení krátkého filmu o Coco Chanel s Keirou Knightley v hlavní roli a Karlem Lagerfeldem – režisérem.  Petra působí i jako filmová kaskadérka a přiznala, že svoji budoucnost vidí zatím velice otevřeně, zatím pendluje mezi velkými městy po celém světě. Představila kolekci The Garden jaro/léto 2013, ve které transparentní materiály doladila se zajímavými průstřihy a nebála se ani využít třpytu na jednotlivých částech oděvu.

Mirka Horká vnesla do své pánské kolekce originální prvek – osudový muž s vlečkou, což bylo publikem shledáno jako velice nápadité. Návrhářka vyprodukovala tři kolekce (Duše na oko, Negativ, Žít tebou) za poměrně krátkou dobu a všechny zde představila. Nyní působí v Praze a všechny pozvala na její novou kolekci, která bude k vidění na Mercedes-Benz Prague Fashion Weekendu na září tohoto roku.

Do finále Czech Grand Design byla letos nominována značka PBL Prague, kterou zastupuje Pavel Brejcha a Katarina Kral. Zkušenosti z velkých módních domů u Jeana Charlese Castelbajaca či Balenciaga evidentně nesou své ovoce a Pavel konstruuje jednoduchou a přitom nápaditou módu pro každého, inspiruje se např. ženskou zástěrkou. Jejich novou kolekci pro jaro/léto 2013, která září barvami a vévodí jí jednoduché střihy, si můžete přijít v následujících čtyřech týdnech prohlédnout, po skončení akce zůstala v Leporelu+. PBL Prague působí v Praze, Brně, Bratislavě a nyní se chystají proniknout na trh v polské Varšavě, kterou Pavel pokládá za svůj druhý domov.

Zbrusu novou kolekci o sedmi nových siluetách předvedlo úspěšné trio La Formela (Miroslava Kohutiarova, Katarina Ravasova, Antonín Soukup), které si nedávno získalo nemalou pozornost během týdne módy v Malajsii. Trio vsadilo především na kontrast bílé a smaragdové barvy, kvalitní materiál a zajímavý střih s důrazem na oblast pasu, která byla zvýrazněna mohutnými pásky. Nechyběly ani zajímavé pokrývky hlavy či výrazné zipy.

Celá akce byla chytře doplněna o prezentační a prodejní showroom, jelikož ze všech návrhářů je v brněnských buticích zastoupena pouze Ela Jediová. Návštěvníci a novináři si tak mohli jednotlivé modely osahat, kousky si vyzkoušet a popřemýšlet nad jejich zakoupením.

Až další dny a kritiky ukážou, jaké vlastně bylo další brněnské Módění. Za sebe mohu říci, že splnilo má očekávání, možná je i předčilo a jsem ráda, že i Brno začíná módou více ožívat.

Foto: Monika Kolářová