V Českém centru Paříž, přesněji v proslulé a luxusními obchody opředené pařížské čtvrti Saint-Germain-des-Prés bude v období od 17. 5. – 8. 6. k vidění ojedinělá výstava s názvem MODE.CZ České kolekce v černé komoře.

Tento nový a specifický projekt, který představí to nejlepší z české návrhářské tvorby, bude především v moci francouzských fotografů ze spolku Collectif 5.6., který je v Paříži již zavedenou značkou. Jedná se o pětici autorů s hipsterskými tendencemi, jež se specializují především na tradiční černobílou fotografii, tu staví proti současným digitálním trendům. Bude se jednat již o devátou výstavu tohoto kolektivu v hlavním městě Francie, ovšem teprve první ve spolupráci s českými návrháři.

Představeno bude celkem 30 analogových fotografií zachycující např. přípravy focení či styling resp. pohled „do zákulisí“, který se vám obyčejně nenaskytne. Nabídne výběr nejnovějších modelů začínajících i renomovaných českých návrhářů, které často vznikaly jako jejich absolventské práce. Rovněž budou jejich modely nabídnuty k prodeji. Výstavu doplní krátkometrážní snímek ze zákulisí expozice, který natočila francouzská filmařka Morgane Terres.

Chtěli jsme vyjít z přirozené vazby dvou uměleckých žánrů – módy a fotografie, a umožnit tak mladým umělcům spojit své síly v mezinárodním prostředí, “ vysvětluje Klára Knotová, kurátorka expozice.

Výstavu má na starost České centrum Paříž, jehož ředitelem je Michal Wellner Pospíšil a také asociace „Čeští studenti a mladí profesionálové ve Francii“ vzniklá v roce 2011, pro kterou je to první významná událost. Za svůj hlavní cíl si zástupci asociace stanovili především stát se informační a společenskou platformou pro mladé Čechy ve Francii a také se samozřejmě postarat o rozvoj společenských a kulturních styků mezi oběma zeměmi.

A na které návrháře se tedy mohou Francouzi těšit? Své umění zde budou prezentovat zvučná jména, která mají často spojitost s Paříží nebo jsou tu obecně známa – Jakub Polanka, Miroslav Sabo, Pavel Brejcha, Jana Rollová, Kateřina Geislerová, Mirka Talavašková či Monika Drápalová.

Vernisáž proběhne již tento pátek od 19h za přítomnosti všech aktérů výstavy. Pokud bydlíte v Paříži nebo sem v blízké době plánujete menší výlet, máte ojedinělou příležitost výstavu navštívit. Otevírací doba je stanovena na úterý-sobotu od 13h do 18h, ve středu do 20h. Tuto sobotu je v rámci Evropské noci muzeí, jež se tak stává neopakovatelnou příležitostí pro mnoho lidí navštívit zdarma tuto výstavu, otevřeno rovněž do 20h.

Foto: MODE.CZ