Předávání cen Czech Grand Design se v letošním roce neslo v duchu antického dramatu. Katastrofické předpovědi věštkyně Kassandry a bájného Orákula o nevkusu, který zavládne světu, překazili vítězové v osmi kategoriích, kteří spolu s moderátorem Romanem Zachem alias božským Apollónem vystoupali na zářivý Olymp. Během slavnostního večera vystoupily operní pěvkyně Jana Vébrová a Vandy Šípová a s doprovodem harfy také Dan Bárta.

Letošní cenu navrhla loňská Grand designérka roku celková vítězka Lucie Koldová, která si pro vítěze připravila skleněnou Kapku štěstí. Vítězům pak postupně předávaly ceny nejrůznější osobnosti ze světa kultury, na podiu se tak objevil hudebník Vladimir 518, Tatiana Vilhelmová s Vojtou Dykem, herečka Táňa Pauhoufová, generální ředitel České televize Petr Dvořák, Kateřina Neumannová i Karel Schwarzenberg.

 

Výsledky Czech Grand Design 2013

 

V kategorii Fotograf roku byli nominováni Martin Polák & Lukáš Jasanský, Bára Prášilová a vítězkou se stala Kristina Hrabětová  za fotografie pro Vyrobeno Lesem a Dechem.

V kategorii Designér roku byli nominováni studio Dechem, Jan Plecháč & Henry Wielgus a vítězem se stal Jan Čapek za design nafukovacích hraček Pes Bulík a Formule pro Fatra Napajedla.

V kategorii Módní designér roku byl nominován Jakub Polanka, Hana Zárubová a vítězem se stala Monika Drápalová za kolekci The Free Circle pro Rose&Mary Fashion a za kolekci Sedm ve spolupráci s Františkem Matouškem.

V kategorii Designér šperku roku byla nominována Janja Prokić, Markéta Richterová a vítězkou se stala Eva Eisler za kolekci náhrdelníků a broží Pro Bílou paní Perchtu a za kolekci Wabi Sabi.

V kategorii Grafický designér roku bylo nominováno Anymade studio, Oficina a vítězem se stal Štěpán Malovec, Jakub Straka, Petr Knobloch a Tomáš Brousil za nový vizuální styl UMPRUM.

V kategorii Fotograf roku byli nominováni Martin Polák & Lukáš Jasanský, Bára Prášilová a vítězkou se stala Kristina Hrabětová  za fotografie pro Vyrobeno Lesem a Dechem.

V kategorii Obchod roku byla nominována FOX GALLERY, praguekabinet a vítězem se stal Pavilon za rekonstrukci a novou náplň historického prostoru Vinohradského pavilonu.

V kategorii Výrobce roku byl nominován Situs, Ulč Furniture a vítězem se stala Fatra za kolekci nafukovacích hraček od designérů Anny a Jerryho Kozových, Jana Čapka a Zuzany Lednické.

V kategorii Objev roku – Cena Preciosy byli nominováni Nasstasia Aleinikava, Lukáš Spilka a vítězem se stalo studio deForm za kolekci Classics + Corian®, za houpací křeslo Rocking Chair (Jakub Pollág), za design stolu Glass Table a světlo Transmission pro Kavalier. Studio deForm vytvoří pro Preciosa Lighting objekt, který společně vystaví na podzimním Designbloku.

 

Grand designérem roku 2013 se s největším počtem hlasů napříč kategoriemi stala Monika Drápalová. Získává tak od generálního partnera cen ERSTE Premier částku 100 000 Kč na vytvoření ceny pro vítěze následujícího ročníku.

Do síně slávy byla uvedena Prof. Zdeňka Bauerová, ak. mal., která je synonymem české módy od druhé poloviny 20.století až po současnost. Módní návrhářka, která po dobu svého pedagogického působení vychovala několik generací českých oděvních návrhářů, navrhovala pro módní domy i pro jednotlivce a spolu s Evou Fialovou vytvořila velmi úspěšnou kolekci pro Expo 67 v Montrealu.

 

Cena veřejnosti

 

V letošním roce nebyla Cena veřejnosti udělena v rámci večera ve Stavovském divadle, ale bude jí věnován speciální prostor. První kolo probíhalo hlasováním v rámci výstavy Nominace 2013 v Národním technickém muzeu. Druhé kolo probíhá do 18.března taktéž v rámci výstavy a na stránkách www.czechgranddesign.cz. Do finále Ceny veřejnosti se s nejvíce hlasy dostali Monika Drápalová, Martin Havel, Lucie Koldová, Jakub Polanka a Petr Šebela. Vítěz bude vyhlášen 20. března v 11 hodin v rámci výstavy v Národním technickém muzeu.

 

Scénu Stavovského divadla s horou Olymp vytvořil pro slavnostní večer Maxim Velčovský, režie večera se ujal divadelní režisér Thomas Zielinski. Pokud vás svět designu zajímá, zapněte si dnes v pondělí 10.března ČT art, od 20:25 se můžete podívat na záznam ze slavnostního večera.

Foto: Hermina.cz