Návrháři, designéři, umělci hledají inspirace pro svá díla na nejrůznějších místech. Jiřího Kalfaře však inspirovala výjimečná žena, kterou měl to štěstí potkat, a jejíž vzpomínka dodala kolekci finální podobu. Tou ženou je Pina Bausch, německá umělkyně, učitelka tance, choreografka a režisérka baletů. Pina byla neobyčejnou ženou, legendou, v jednom směru dominantní a ve druhém rázem introvertní až zranitelná bytost. Byla to žena, která uměla najít krásu v obyčejných věcech, vidět zvláštno, ze kterého ráda vytvářela tajemno. Nikdy nepreferovala dokonalost, nýbrž obdivovala imperfekci.

Pina Bausch

Pina Bausch

Jiří Kalfař chtěl vytvořit kolekci, která v sobě ponese energii této umělkyně. Připomene ženám, že slabost je často předností, síla nespočívá vždy v dominantnosti, ale v osobnosti samé. “Dokonalost je pouze iluze” je mottem celé kolekce, která vznikala postupně a její výroba zabrala déle než rok. Kolekce se stala součástí několika projektů a její konečná podoba má tak několik linií, které se vzájemně doplňují a dotvářejí celek.

Jiří Kalfař S/S 2015

Jiří Kalfař S/S 2015

V kolekci je použita zejména bavlna, krajka a hedvábí. Zahrnuje i velkou škálu produktů od spodního prádla a plavek až po večerní ručně šité šaty. Některé modely neřeší hranice mezi dámskou a pánskou módou. Příkladem za všechny je černé variabilní oversize triko, které má mnoho podob od topu přes overal až po šaty. To je pro nás výzva, jak si s takovým trikem poradíme, a taková móda je to pravé.

Jiří Kalfař S/S 2015

Jiří Kalfař S/S 2015

Kolekce je dostupná v studio&showroom JIRI KALFAR, Náměstí Franze KAfky 3, Praha 1, na e-shopu ETSY.com, v butiku Czech Labels & Friends v Praze a dalších místech v ČR a na Slovensku. Nově bude dostupná i na NotJustALAbel.com, kde si již nyní můžete prohlédnout celou kolekci.

Foto: Archiv návrháře; pina-bausch.de