Návrhářka Kateřina Geislerová nejprve dobyla svými módními nápady Paříž a teprve o něco později Českou republiku. Vystudovala návrhářství na umělecké škole LISSA a učila se na stážích u francouzských módních domů. Svůj úspěch již třetí rok po sobě slaví i v rámci Mercedes-Benz Prague Fashion Weekendu a nově spolupracuje se značkou Nespresso.

Její kolekce se vyznačují elegancí a ženskými křivkami. Kladou důraz na postavu i pohyb. Kolekcím pro rok 2014 vdechla Katka černo bílé kombinace symbolizující smyslnost, tajemnost a romantickou čistotu. Tváří značky se nedávno stala topmodelka Simona Krainová, poté co si od Kateřiny nechala ušít šaty na Ples v Opeře a na Filmový festival v Karlových Varech. Oboustranná spokojenost vyvrcholila další spoluprací. Kolekce S/S 2015 na letošním MBPFW rovněž sklidila velký úspěch a Katka se držela svých zásad, čistých linií, decentního vrstvení a perfektně padnoucích střihů.

Kateřina Geislerová si i přes nabitý program našla chvilku, aby pro Iconiq zodpověděla pár otázek nejenom ohledně dojmů z aktuálního MBPFW, ale například i to, kde hledá inspiraci, a kteří návrháři mají své místo u ní v šatníku.

Četla jsem, že Vás, Katko nebaví běžné trendy, které jsou zrovna „v módě“. Znamená to, že se jim sama úplně vyhýbáte?

Myslím, že se nelze úplně vyhnout trendům, jsou všude kolem nás a my je, ať chceme či nikoliv, vnímáme. Vědomě je ale nesleduji. Vždy mě spíše na modelu, který mě zaujme, přitahuje nejdříve originalita, zpracování střihu, materiál či jeho nadčasovost. Nedívám se na oblečení, jestli právě zapadá do posledního diktátu módy, ale spíše jestli podporuje ženskou krásu. K mé práci přistupuji stejně. Snažím se o eleganci, nadčasovost a podpoření půvabů ženských linií. Propracovaný střih je pro mě primární. Žena by měla nosit to, co jí opravdu sluší a odpovídá její siluetě a jejímu charakteru, ne to co jí podbízí momentální módní vlna.

Jak vypadá žena, kterou si představujete při tvoření nové kolekce?

Jsem nostalgická z dob, kdy elegance a krása byla módním trendem. Dnes mi přijde, že krása je v módě “podezřelá” a považovaná za klasickou, a že už se nenosí. Mám pocit, že čím bizarnější model je, tím více je “in”. Moje žena je 100% ženou.  Hledá decentní originalitu, dobře střižené modely a precizní zpracování. Nonšalantní elegance je pro mě hlavním cílem, podpořit ženské křivky a půvaby, a zvýraznit charakter a styl, ne jej utlumit.

Máte ateliér v Paříži i v Praze, kde je o Vaše modely větší zájem?

V Paříži pracuji od roku 2003, vlastní butik jsem si otevřela po třech letech v centru Paříže a za těch jedenáct let jsem získala hezkou a věrnou klientelu. V Čechách působím zhruba dva roky a ohlas byl od začátku tak velký a příznivý, že jsem se rozhodla otevřít showroom také v Praze. Obě města jsou pro mě velice důležitá, v Praze mám momentálně asi dynamičtější projekty (exkluzivní kolekci se Simonou Krainovou, Mercedes-Benz Prague Fashion Weekend, Unique Fashion Week, spolupráci se šperky Kat jewelry, partnerství  s Nespressem…) ale v Paříži mám zase skvělou klientelu a všechny dodavatele. Je to tam pro mě asi v jistém smyslu “zaběhlejší”, ale o to je to momentálně příjemnější. Jezdím si tam teď odpočinout! 

Momentálně je tváří Vaší značky Simona Krainová, proč jste si vybrala právě ji?

Protože ona je ta 100% žena, kterou si představím, když tvořím. Umí být femme fatale, ale zároveň velice jemná a elegantní a jindy je tak trochu féminin/masculin. Má silný temperament a v oblečení se to odráží. Nosí věci s grácií a dává jim život. Tedy kromě toho, že je to nádherná žena, je pro mě ideální múzou. 

Inspiruje Vás více Francie než Česká republika při tvorbě kolekcí?

Ve Francii jsem strávila 20 let, vystudovala jsem tam a vlastně žila delší dobu než v Čechách. A určitě mě při každé tvorbě nové kolekce doprovází pařížský šarm, francouzská elegance, gurmánský život a chuť pro luxusní materiály. Naučila jsem se ve Francii, že měně je více, že v jednoduchosti je krása a delikátnost je na dennodenním nošení v pořádku. Ale poslední dobou se mi velice hezky tvoří v Čechách. Cítím se tu doma a ten klid a vyrovnanost se určitě odráží i v mé práci.

Kteří návrháři mají místo ve Vašem soukromém šatníku a proč?

Alexander McQeen, pro jeho lásku k řemeslu, cit pro ženské křivky, pro krásu a rebelii, nic u něho není prvoplánové. Má nádherné materiály a nápadité střihy a motivy. Comme des Garçons, pro jejich cit pro nesourodou, nesouměrnou a asymetrickou módu. A přesto jsou jejich modely nositelné, jsou nápadité, nepřehlédnutelné a ojedinělé. 

Jak byste zhodnotila letošní MBPFW a ohlas, jaký si přehlídka Vaší kolekce získala?

Ohlas? Jedním slovem, úžasný. I přesto, že jsem za poslední čtyři měsíce musela vytvořit 3 kolekce, a měla jsem pocit, že se to prostě někde musí objevit, to že jsem se nemohla ani jedné kolekci věnovat na sto procent, přesto, jsem byla výjimečně spokojená s ohlasy i na exkluzivní kolekci se Simonou Krainovou, i na letní kolekci 2015 pro MBPFW, a na ohlas na podzimní kolekci si ještě musím počkat! A co se týče organizace MBPFW, rozhodně skvělá, profesionální, prostory úžasné a působivé. Jsem velice spokojená.

Máte svůj módní cíl, kterého byste ráda dosáhla? Konkrétní ocenění, spolupráci…?

Nikdy jsem nebyla soutěživá, ani přehnaně ambiciózní, ale vždy jsem toužila mít jednou svůj módní dům, tak jak to bývalo ve třicátých až padesátých letech. 

Jak byste pár slovy vyjádřila svou značku?

Osobitá, elegantní, nadčasová, precizní a smyslná. 

Co byste doporučila českým ženám při výběru outfitů pro běžnou i speciální příležitost?

Řiďte se převážně tím, co vám sluší, a ne tím co se zrovna nosí. Když se v oblečení cítíte krásná a svá, budete zářit. 

Kde se vidíte za dvacet let?

Uměleckým ředitelem svého domu KG Haute Couture.

sfs-50-680x453

Foto: Archiv návrhářky, Lukáš Kimlička, Kamila Písaříková