Svou značku TIQE Petra Balvínová založila před osmi lety. Z původně módní redaktorky a stylistky vyrostla úspěšná designérka, která si drží dostatečný odstup od typické české módní scény a tím si vysloužila nejednu kritiku. My ji za to naopak obdivujeme a věříme, že právě její individualita a zdravý lidský rozum jsou kromě talentu dalšími pilíři jejího úspěchu. Petra dobře ví, že móda není jen kreativita a bohémský život, ale je třeba si s ní i vydělat. Pro Petru Balvínovou není móda umění, nýbrž řemeslo, které se přestává ctít.

Modely Petry Balvínové jsou jasně rozpoznatelné. Sází na ženskost, křehkost, eleganci a vtip. Sama návrhářka se často nechává inspirovat samotnými klientkami a jejich životy. Petřina klientka podle jejích slov není žena, která ze sebe chce dělat odměřeného androida bez známek života, oblečeného v postavu deformujícím pytli postrádajícím ženskost. Není tedy divu, že se této návrhářce velmi daří. Jednou se jí dokonce přihodilo, že její butik byl zcela vyprodaný, a aby nezel prázdnotou, vytáhla Petra své vlastní kousky ze skříně a navěsila v butiku do té doby, než vytvořila novou kolekci, která čítala již podstatně více kousků. Takovou “krizi” by jistě uvítal leckterý jiný módní návrhář.

Co pro vás účast na MBPFW znamená a co po skončení očekáváte?

To, že můžu odprezentovat svou práci ve velmi profesionálních podmínkách, které mi tento módní víkend nabízí a velmi si toho vážím.

Prozradíte nám téma, inspiraci kolekce, kterou budete v rámci MBPFW představovat?

Konceptuální přehlídka SS2015 bude ve znamení VIZE A SNĚNÍ. Proměně energii, sloučení křehkosti se silou, sourodé nesourodosti. SOLÁRNÍ PANELY zabudované v modelech, vytváří během nošení energii, kterou lze dobít mobil či iPad, jsou záměrně představeny jinak v jiném kontextu, než je praktičnost a účelnost. Naopak jsou záměrně propojeny s éteričností, ženskostí.

Na koho nebo na kterou další módní přehlídku se těšíte vy osobně?

Uvidím, jak mi vyjde čas, a nechám se překvapit.

Látka pro výrobu kolekce S/S 2015

Látka pro výrobu kolekce S/S 2015

Přehlídka jarní a letní kolekce pro rok 2015 Petry Balvínové proběhne v sobotu 6. září ve 14.30. Nenechte si ji ujít.

Foto: Archiv návrhářky